Miniony tydzień nie był udany dla spółek z sektora finansowego. Pomimo publikacji dobrych wyników kwartalnych części amerykańskich banków, o nastrojach zadecydowały informacje na temat ograniczenia wynagrodzeń dla kierownictwa instytucji finansowych, które korzystają z rządowych pakietów pomocowych.

Negatywnie na notowania wpłynęło także obniżenie rekomendacji przez jednego ze znanych analityków dla walorów banku Wells Fargo. Z kolei pozytywnym akcentem podczas piątkowej sesji była prezentacja rezultatu kwartalnego Microsoft (+5,38 proc.). Spółka ta w trzecim kwartale wykazała poprawę zarówno w kwestii zysku netto i przychodów, wypadając jednocześnie lepiej od oczekiwań.

Na dzisiejszej sesji azjatyckiej przeważały wzrosty. Tokijski indeks Nikkei 225 wzrósł o 0,77 proc., ciągnięty w górę m.in. przez spółki-eksporterów. Dobrze podczas notowań radziły sobie także walory banków. Dzień nad kreską zakończyła też giełda w Seulu, wsparta przez lepszy od oczekiwań odczyt dynamiki koreańskiego PKB za trzeci kwartał. Indeks KOSPI wzrósł o 1,03 proc., a nadzieje na ożywienie krajowej konsumpcji przełożyły się na zwyżki walorów producentów samochodów oraz spółek detalicznych.

Dzisiejszą sesję giełdy europejskie rozpoczęły w umiarkowanych nastrojach. Pomimo pewnego niezdecydowania ze strony inwestorów dobrze radzą sobie walory banków oraz spółek energetycznych. W tym tygodniu swój wynik finansowy za trzeci kwartał opublikuje kilka dużych europejskich spółek m.in. GlaxoSmithKline oraz BP. Podobnie jak za Oceanem także inwestorzy ze Starego Kontynentu oczekują przede wszystkim poprawy w zakresie przychodów, a nie jedynie wykazania zysku netto dzięki redukcji kosztów.

Michał Fronc[link=http://www.tms.pl]DM TMS Brokers S.A.[/link]