Po ostatnich zwyżkach sytuacja na naszym parkiecie stała się bardziej zbieżna z tą na amerykańskim rynku. S&P 500 ma silne wsparcie nieco poniżej 1075 pkt, związane z wrześniową górką. U nas zaś bardzo istotne jest to, by WIG utrzymał się ponad sierpniowym maksimum przy 39,2 tys. pkt. W obu przypadkach przełamanie tych poziomów miałoby negatywny wydźwięk z punktu widzenia średnioterminowej koniunktury.
Warto odnotować spadek listopadowego indeksu Gfk, obrazującego nastroje niemieckich konsumentów. To kolejny rozczarowujący odczyt dotyczący zapatrywań konsumentów. Wcześniej słabo wypadł wrześniowy indeks w Ameryce. Jutro poznamy październikową jego wartość. W czwartek zaś - nastawienie europejskich konsumentów w październiku. [b]WYKRES DNIA[/b]
Kolejny odczyt PKB za III kwartał napłynął z jednego z ważniejszych rynków wschodzących—Korei. Wzrost w skali kwartalnej okazał się okazały i wyniósł 2,6%, najwięcej od 7 lat. W ujęciu rocznym sytuacja wygląda już inaczej. Wzrost wynosi jedynie 0,6%. Tak, czy inaczej dane okazały się lepsze od oczekiwanych. Przypomnijmy, że w minionym tygodniu słabiej od prognoz zaprezentowały się gospodarki chińska i brytyjska. Wydarzeniem tego tygodnia będzie czwartkowa publikacja amerykańskiego PKB. Spodziewany jest wzrost o 3,2% w ujęciu zannualizowanym, czyli zakładającym taki sam rozwój w 3 kolejnych kwartałach. [b]Notowania EUR/USD[/b] Mediana, czyli wartość dzieląca zbiór danych na połowy, prognoz analityków dla kursu EUR/USD na koniec tego roku kontrastuje z opiniami, jakie w ostatnim czasie zaczynają się pojawiać o czekającym dolara załamaniu. Przynajmniej w krótkim czasie niewiele osób na razie się tego spodziewa. Większość oczekuje, że EUR/USD na obecnym poziomie dotrwa do końca roku. Problem z sugerowaniem się prognozami polega na tym, że przez większość czasu podążają one za kursem rynkowym. Jednocześnie bardziej gwałtowne ruchy są w stanie raczej przewidzieć projekcje poszczególnych ekspertów, a nie wypadkowa wszystkich opinii.
Dziś euro znów zmaga się z psychologiczną barierą 1,5 USD. W sumie 0,5 centa w górę i w dół od tego poziomu notowania krążą 4. kolejną sesję.
[b]Dziś na rynkach 26 X 2009 r.[/b]
• Koreański PKB wzrósł w III kwartale o 0,6% kw./kw.