Pierwsza połowa środowej sesji na warszawskim parkiecie charakteryzowała się minimalną zmiennością indeksów. WIG 20 rozpoczął dzień na poziomie 2775 pkt. czyli 0,1 proc. wyżej niż zakończył wtorkowe notowania. Obecnie jest na wysokości 2773 pkt. Przejściowo indeks wspiął się na aż.... 2777 pkt. Dołek znajdował się na poziomie .... 2772 pkt. Podobnie niewiele wahają się pozostałe indeksy.
Wszystkie są jednak na zielono. WIG jest teraz na wysokości 47768 pkt. czyli 0,08 proc. wyżej niż dzień wcześniej. WIG 80 rośnie o 0,17 pkt. do 12061 pkt. Obroty wynoszą 0,5 mld zł.
Niewielka aktywność inwestorów jest zupełnie naturalna. Krótszy, przedświąteczny tydzień zazwyczaj charakteryzuje się niewielką zmiennością indeksów i niewielkimi obrotami. Do handlowania akcjami nie zachęca też posucha jeśli chodzi o dane z gospodarki. Bieżący tydzień jest wyjątkowo ubogi jeśli chodzi o informacje makroekonomiczne nie tylko z Polski. Dzisiaj rodzimi inwestorzy będą jednak zwracać uwagę na wieści z RPP dotyczące stóp procentowych (raczej nie zostaną zmienione). Po południu (o 16.00) na rynek trafią też doniesienia z USA o listopadowej sprzedaży domów na rynku wtórnym.
Na innych parkietach europejskich również panuje już świąteczna atmosfera. Indeksy, tak jak w Warszawie, poruszają się na poziomach zbliżonych do wtorkowych zamknięć. Najlepiej radzi sobie giełda w Sofii, która rośnie o 1,8 proc. Najsłabsza jest giełda w Atenach, która traci 0,9 proc.
Stabilne zachowanie się indeksów może sugerować, że koniec roku będzie udany dla inwestorów. Gracze najwyraźniej nie chcą zamykać pozycji licząc, że to nie koniec hossy. WIG 20 od rekordu dzieli tylko 14 pkt. czyli niespełna 0,5 proc. Jeśli do gry po świętach włączą się inwestorzy finansowi rekord zostanie pobity bez większego problemu. Z firm z WIG 20 siedem zyskuje na wartości (najwięcej, 1,5 proc. rośnie GTC), trzy wyceniane są tak samo jak we wtorek a dziesięć traci na wartości. Najsłabiej radzi sobie Polimex-Mostostal, który spada o 0,7 proc. Prawie 1 proc. zyskuje PKN Orlen bo ropa na giełdach światowych jest najdroższa od września 2008 r.