Francuski CAC40 spada o 2,3 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 2,5 proc., hiszpański IBEX35 traci 1,7 proc., a brytyjski FTSE250 2,1 proc. Rozczarował opublikowany w nocy indeks PMI dla przemysłu Chin. W maju wskaźnik spadł do 49,6 pkt, co oznacza spadek aktywności sektora produkcyjnego. Analitycy prognozowali, że wartość wskaźnika wyniesie 50,5 pkt, o 0,1 pkt więcej niż przed miesiącem. W reakcji na gorszy odczyt inwestorzy w Azji zaczęli wyprzedawać akcje. Japoński Nikkei225 stracił aż 7,3 proc.
Odpowiedzialność za spadki na europejskich giełdach ponoszą nie tylko Chiny. Rozczarowały bowiem również wczorajsze informacje z USA. Szef Fed Ben Bernanke zapowiedział wprawdzie, że program ilościowego luzowania polityki monetarnej będzie kontynuowany, ale protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) pokazał, że coraz więcej jego członków opowiada się za stopniowym wygaszaniem programu. Ta informacja nie spodobała się inwestorom za oceanem. Nasdaq100 stracił wczoraj 0,9 proc., S&P500 spadł o 0,8 proc., a Dow Jones zniżkował o 0,5 proc.
Nieznacznie słabsze od oczekiwań okazały się opublikowane dzisiaj PMI dla usług Francji i Niemiec. Pozostałe ogłoszone w środę indeksy PMI przebiły prognozy analityków. Po południu opublikowany został szereg danych ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Niższa od oczekiwań okazała się liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. W ostatnim tygodniu sięgnęła ona 345 tys., o 5 tys. poniżej prognoz i o 20 tys. mniej niż tydzień wcześniej. Pozytywnie zaskoczył też indeks PMI dla przemysłu tego kraju, który wyniósł w maju 51,9 pkt, wobec prognozy na poziomie 51,8 pkt. W kwietniu indeks sięgnął 52,1 pkt. Przed zakończeniem notowań w Europie czeka nas jeszcze publikacja liczby nowych domów sprzedanych w USA w kwietniu. Analitycy prognozują, że wyniosła ona 425 tys., o 8 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.
Przed spadkami nie broni się też giełda w Warszawie. WIG20 i WIG tracą po południu po 0,9 proc. W gronie największych spółek z GPW najsłabiej radzi sobie Kernel Holding, którego kurs spada o 6,1 proc. O 4 proc. zniżkują notowania KGHM. Najbardziej zyskują papiery PGNiG, którego akcjonariusze uchwalili wczoraj wypłatę 767 mln zł dywidendy (0,13 zł na akcję). Papiery gazowej spółki po południu drożeją o 2,7 proc. Na szerokim rynku wyróżniają się papiery Greeneco, które drożeją o 15,2 proc., i Robygu, które zyskują 9 proc. O 13,7 proc. spada kurs Prima Mody.