Na otwarciu WIG spadł o 0,78 proc., a WIG20 poszedł w dół o 0,99 proc. do 2457,15 pkt. Wczoraj indeks szerokiego rynku zakończył dzień 0,12 proc. nad kreską, a WIG20 spadł o 0,1 proc. Nie są to oszałamiające wyniki, ale na tle Europy Zachodniej - już kolejny dzień z rzędu - wypadliśmy stosunkowo dobrze. Wczoraj nie było wielu danych makro. Dziś również wysypu publikacji nie będzie.
Jednak na kilka (szczególnie te zza oceanu mogą mieć wpływ na notowania) warto zwrócić uwagę. Wśród nich jest m.in. inflacja CPI za maj. Poznamy ją o godz. 14. Odczyt ten będzie istotny m.in. w kontekście realizowanego przez Radę Polityki Pieniężnej cyklu obniżek stóp procentowych. Natomiast po południu napłyną dane z USA. Te najistotniejsze będą dotyczyły rynku pracy. O godz. 14.30 Departament Pracy opublikuje cotygodniowy raport zawierający informacje dotyczące liczby osób, które złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy w życiu. Informacje z rynku pracy są szczególnie ważne w kontekście realizowanej prze Fed luźnej polityki pieniężnej. Jeśli dane makro będą negatywnie zaskakiwać, Rezerwa Federalne zapewne nie zdecyduje się na wcześniejsze wygaszenie luzowania ilościowego – choć takie głosy pojawiają się coraz częściej i rynek już część z tych oczekiwań zdyskontował. Jeśli chodzi o USA, dane z rynku pracy nie będą jedynymi dzisiejszymi odczytami.
O godz. 14.30 poznamy też wyniki sprzedaży detalicznej za maj oraz ceny importu i eksportu. Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się spadkami. Dow Jones zniżkował o 0,84 proc., a Nasdaq stracił 1,06 proc. Z kolei indeks S&P spadł o 0,84 proc. Warto odnotować fakt, że Dow Jones znalazł się poniżej psychologicznej bariery 15 tys. pkt (na finiszu sesji wyniósł 14995,23 pkt). Bardzo mocną przecenę obserwowaliśmy na rynkach azjatyckich. Japoński indeks poszedł w dół aż o 6 proc., a chiński ponad 3 proc.
Jeśli chodzi o nasz rodzimy rynek, informacją dnia jest PKO BP kupujące Nordeę
. Bank podał wczoraj wieczorem, że zawarł z Nordea Bank AB umowę nabycia 99,21 proc. akcji Nordea Bank Polska oraz 100 proc. akcji Nordea Polska TUnŻ oraz Nordea Finance Polska. Łącznie zamierza wydać na ten cel ponad 2,8 mld zł. PKO BP po zamknięciu transakcji zamierza wycofać akcje Nordea Bank Polska z GPW. Z kolei PBG podało informację w sprawie listy wierzytelności. Okazuje się, iż znajdują się na niej zobowiązania o wartości nieco ponad 2,77 mld zł.