Po południu indeks największych spółek z GPW traci 1,5 proc. WIG zniżkuje zaś o 1,4 proc. Nasz rynek jest jednym ze słabszych w Europie. Nastroje na innych rynkach również nie są jednak szczególnie optymistyczne. Francuski CAC40 zyskuje 0,2 proc., a brytyjski FSE250 0,1 proc. Słabiej radzą sobie parkiety we Frankfurcie i Madrycie. DAX spada o 0,2 proc., a IBEX35 zniżkuje o 0,3 proc. Nie najlepsze nastroje wywołane są obawami o możliwość ograniczenia przez Fed programu skupu aktywów. Zdaniem ekspertów może do tego dojść we wrześniu. Po czwartkowej przecenie lepiej zapowiada się za to dzisiejsza sesja za oceanem. S&P500, który w czwartek zniżkował o 2,5 proc., na otwarciu piątkowej sesji nieznacznie wzrósł, a około 15.30 polskiego czasu zyskiwał 0,6 proc.

Dziś wygasają czerwcowe serie instrumentów pochodnych, co wpływa na sporą zmienność notowań. Inwestorów w Polsce rozczarować mogły też opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane o koniunkturze w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. W porównaniu z majem w czerwcu pogorszyła się koniunktura w handlu detalicznym i przemyśle.

W gronie największych spółek z GPW po południu najlepiej radzi sobie Tauron, którego kurs rośnie o 7,7 proc. O 5,5 proc. drożeją zaś papiery Banku Handlowego. Najmocniej przecenione spółki to Jastrzębska Spółka Węglowa i Telekomunikacja Polska , których notowania spadają odpowiednio o 9,1 proc. i 8,3 proc. Na szerokim rynku wyróżnia się Elkop, którego kurs rośnie o 45,5 proc. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na wezwanie na 36 mln papierów chorzowskiej spółki. Zaoferowana w wezwaniu cena to 16 gr. W czwartek papiery firmy zostały wycenione na 11 gr. O 19,6 proc. zniżkuje kurs Awbudu, a o 11,6 proc. B3System.