Nowy tydzień na światowych parkietach zaczął się bardzo spokojnie. Rynki odpoczywały po gorącej końcówce poprzedniego tygodnia gdy dynamicznie zyskiwały na wartości w reakcji na decyzję EBC. Instytucja zdecydowała, że będzie skupowała obligacje państw strefy euro przeżywających kłopoty gospodarcze co oddaliło widmo ich bankructwa.
Ostrożny początek bieżącego tygodnia wynika z oczekiwań, co zrobi amerykański Fed. Zbiera się 12 września a dzień później ogłosi swoją decyzję. Zważywszy na słabe dane z amerykańskiego rynku pracy publikowane w piątek (w sierpniu w sektorze pozarolniczym powstało tam tylko 96 tysięcy miejsc pracy) inwestorzy powszechnie liczą, że uruchomi trzecią rundę programu QE3 (luzowania polityki pieniężnej). Takimi samymi nadziejami rynki żyły również w poprzednich miesiącach. Nie materializowały się jednak one. Dlatego gracze wolę poczekać się z kupowaniem akcji do czasu, aż otrzymają twarde potwierdzenie, że na rynek zostanie wpompowany strumień świeżej gotówki.
Atmosfera oczekiwania sprawia, że w poniedziałek na parkietach światowych na starcie dominowały symboliczne zwyżki. W podobnym klimacie zakończyła się też sesja w Azji. Giełda w Szanghaju zyskiwała 0,3 proc. (to reakcja na zapowiedź uruchomienia olbrzymich programów infrastrukturalnych, które mają ożywić chińską gospodarkę) ale parkiet w Hongkongu rósł tylko o 0,06 proc. a w Tokio tracił 0,03 proc.
W Europie na otwarciu giełda w Paryżu zyskiwała 0,05 proc. Giełda we Frankfurcie zniżkowała o 0,09 proc. a w Londynie spadała o 0,02 proc. Najsłabiej, spadając przeszło 0,3 proc., prezentował się rynek w Madrycie. Prawie 0,7 proc. zarabiali za to inwestorzy z giełdy tureckiej.
W Warszawie WIG 20 rósł na starcie o 0,09 proc. do 2318,43 pkt. WIG zyskiwał 0,05 proc. do 42543,6 pkt. Już po kwadransie zwyżki były dużo większe. Sięgały 0,4 proc. Indeksy w górę ciągnęły rosnący o 1 proc. TVN i zyskujący o 0,9 proc. KGHM. Wśród najmocniej tracących firm na starcie znalazły się Kernel (spadek o 1,3 proc.) i PZU (przecena o 0,5 proc.). Z mniejszych firm dobrze, rosnąc o ponad 3 proc., w reakcji na pozytywną rekomendację, prezentował się NFI Midas. Ponad 16 proc. zyskiwał też Mostostal Export.