Europejskie giełdy w środę od samego rana traciły. Negatywne nastroje można przypisać opóźnionej reakcji na opublikowane we wtorek dane dotyczące PMI dla przemysłu kluczowych gospodarek Starego Kontynentu. Przed południem spadki nie były jednak dotkliwe, gdyż inwestorzy czekali na zaplanowaną na popołudnie publikację danych z gospodarki amerykańskiej.

Te okazały się rozczarowujące, co pogłębiło spadki w Europie i doprowadziło do przeceny na giełdach amerykańskich. Rozczarowała informacja o liczbie nowych miejsc pracy, jakie stworzył sektor prywatny w Stanach?Zjednoczonych Ameryki w marcu. Sięgnęła ona 158 tys., podczas gdy analitycy prognozowali, że będzie to 200 tys. Rozczarował też odczyt indeksu ISM dla usług (obrazuje kondycję tego sektora). W marcu wskaźnik spadł do 54,4 pkt z 56 pkt w lutym. Skala spadku przebiła oczekiwania ekspertów, którzy prognozowali, że wartość wskaźnika wyniesie 55,8 pkt.

Warszawa znowu była jedną z najsłabszych giełd w Europie. WIG20 stracił 1,7 proc., a WIG zniżkował o?1,6 proc. W gronie największych i najbardziej płynnych spółek z warszawskiej giełdy w środę najlepiej poradziła sobie Polska Grupa Energetyczna, której kurs wzrósł o?1,3 proc. w reakcji na nieoficjalne informacje, że spółka może zrezygnować z wielomiliardowej inwestycji w Elektrowni Opole. Projekt już od pewnego czasu był krytykowany przez analityków, którzy wskazywali, że przy obecnych cenach prądu będzie on nierentowny. Czołówce spadków przewodziła JSW, której notowania spadły o 4,6 proc. Na szerokim rynku pozytywnie wyróżnił się m. in. Barlinek, którzy przy obrotach przekraczających 1,7 mln zł zyskał 7,3 proc. W czołówce spadków znalazła się zaś Calatrava Capital, której kurs spadł o 20 proc.

Jutro inwestorzy będą czekali przede wszystkim na decyzje Banku Japonii, Banku Anglii i Europejskiego Banku?Centralnego w sprawie stóp procentowych. Zdaniem ekspertów wszystkie instytucje utrzymają stopy procentowe na niezmienionych poziomach. Na rynku pojawiają się za to opinie, że Europejski Bank?Centralny może zasugerować ich obniżkę w maju.