Na otwarciu poniedziałkowej sesji WIG urósł o 0,74 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,77 proc. do 2364,48 pkt. Strona kupująca nie zamierza oddawać inicjatywy. Po godz. 12 indeks szerokiego rynku zyskuje już 0,9 proc., a WIG20 rośnie o prawie 1,1 proc. Nieźle radzą sobie inne europejskie giełdy. Niemiecki DAX rośnie o 0,32 proc., francuski CAC40 zyskuje 0,76 proc., a brytyjski FTSE jest na 0,2-proc. plusie. O ponad 1 proc. rośnie giełda we Włoszech.
Giełdy odrabiają straty po mocnej, piątkowej przecenie. Wtedy indeksy zanurkowały po słabych danych z amerykańskiego rynku pracy. Co ciekawe, Warszawa w piątek zachowywała się znacznie lepiej niż inne giełdy Starego Kontynentu i udało nam się sesję zakończyć na plusie. Natomiast dziś giełdy w Europie rosną, mimo iż napływające dane makro nie zachwycają. Odczyt wskaźnika Sentix za kwiecień był gorszy od prognoz ekspertów. Indeks spadł z minus 10,6 pkt w marcu do minus 17,3 pkt, wobec oczekiwanych minus 13 pkt. O godz. 12 napłynęły natomiast dane o lutowych zamówieniach w niemieckim przemyśle. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji miesiąc do miesiąca o 0,3 proc., a rok do roku spadku o ok. 1 proc. Dane już poznaliśmy – okazało się że produkcja miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,5 proc., a rok do roku spadła aż o 1,8 proc.
Rynkom wciąż ciążą też obawy o losy Portugalii, po tak jak Trybunał Konstytucyjny uznał, że część programu oszczędności budżetowych nie jest zgodna z prawem. To stawia pod znakiem zapytania duże oszczędności, które państwo to zobowiązało się zrobić żeby zmniejszyć swój deficyt.
Jeśli chodzi o GPW, wśród firm z WIG20 pozytywnie wyróżniają się dziś m.in. PGE (+2 proc.), Asseco Poland (+2 proc.), Pekao (+1,8 proc.) oraz Lotos (+1,7 proc.). Również KGHM, który ma największy udział w indeksie, dziś drożeje. W gronie mniejszych spółek błyszczy dziś Calatrava, której kurs rośnie o prawie 17 proc. przy sporym obrocie. Dobrze radzi sobie też Hawe, którego akcje zyskują 10 proc. Natomiast mocno tracą papiery CEDC (-12 proc.), które rano podało informację o rozpoczęciu dobrowolnego postępowania na podstawie Rozdziału 11 amerykańskiego Kodeksu Upadłościowego w celu uzyskania zatwierdzenia planu reorganizacji. Rano wstępne wyniki za I kwartał podała firma City Interactive. W tym okresie technologiczna spółka miała ponad 75 mln zł przychodów i zarobiła na czysto 23 mln zł. Wyniki te są dużo lepsze niż rok wcześniej.
W tym tygodniu ważnym wydarzeniem dla inwestorów będzie decyzja banku centralnego w sprawie stóp procentowych . Gdyby nieoczekiwanie stopy znów poszły w dół, wówczas byłoby to impulsem do zwyżki indeksów.