Komentarz analityków Raiffeisen Polbank:
Agencja ratingowa Standard and Poor's poinformowała w piątek wieczorem o obniżeniu oceny ratingowej Polski z poziomu „A-" do „BBB+" oraz zmianie perspektywy ratingu z pozytywnej do negatywnej. To pierwsza obniżka ratingu Polski w historii. Rating na poziomie „A-" znajdował się od 2007r., a od ubiegłego roku towarzyszyła mu perspektywa pozytywna sugerująca możliwość podwyższenia oceny ratingowej. Obecna perspektywa negatywna oznacza, że wg Agencji istnieje prawdopodobieństwo co najmniej 1:3, że ocena może ulec pogorszeniu w ciągu najbliższych 2 lat. Standard and Poor's przede wszystkim umotywowała obniżkę dokonanymi po wyborach zmianami ograniczającymi niezależność i skuteczność funkcjonowania kluczowych instytucji (Trybunał Konstytucyjny, media publiczne, służba cywilna).
Dodatkowo agencja przypomniała o dokonanej zmianie reguły wydatkowej, która złagodziła jej wymowę i poinformowała, że nie oczekuje już poprawy kondycji sektora finansów publicznych. Podkreślając wątpliwe źródła finansowania dla wprowadzonych nowych wydatków budżetowych S&P podwyższyła prognozę deficytu sektora finansów publicznych z 2,8% do 3,2% PKB na ten rok.
Dokonana zmiana była o tyle zaskakująca, że nastąpiła bez uprzedniego obniżenia perspektywy ratingu do negatywnej. Nawet taki ruch wydawał nam się jeszcze przedwczesny (wg ankiety Reutersa jego prawdopodobieństwo szacowano na 30%), biorąc pod uwagę, że ruchy agencji ratingowych często stanowiły dopiero reakcję na faktycznie pogarszające się dane, a nie miały charakteru wyprzedzającego.
Rating Polski pozostaje w obszarze inwestycyjnym, a do tak zwanego poziomu „śmieciowego" dzielą go jeszcze trzy poziomy. Także w piątek o wynikach przeglądu ratingu poinformowała agencja Fitch. W jej przypadku zarówno sam rating (A-"), jak i jego perspektywa (stabilna) zostały utrzymane bez zmian.