Analiza techniczna WIG20
WIG20 od ponad tygodnia porusza się w konsolidacji. Choć na ostatnich sesjach nieco przeważa podaż, to jednak dopiero zdecydowane przełamanie jej ograniczeń wskaże kierunek dalszego ruchu indeksu.
CDM Pekao
Po trwających cztery dni globalnych wzrostach na rynkach akcji środa przyniosła sygnały słabnącej przewagi popytu i zdawało się, że będzie dniem przesilenia. Wczoraj, po wzrostach na dalekim wschodzie, w Europie, a później za oceanem przewagę zyskała podaż i większość głównych indeksów giełdowych zniżkowała, jednak w końcówce handlu ponownie przeważył optymizm. Wczoraj zmiany głównych indeksów giełdowych na świecie były mieszane, a bilans rynków rosnących i zniżkujących był korzystny dla tych pierwszych. Wczoraj na nastroje na rynkach wpływało zachowanie cen ropy naftowej, dane z USA i publikacja beżowej księgi Fed. Opublikowany we wtorek, po zamknięciu rynków akcji USA, raport American Petroleum Institute wskazujący na wzrost w ciągu tygodnia zapasów w USA o 9,9 mln baryłek, informacja o rekordowym historycznym poziomie wydobycia ropy w Rosji i zapowiedzi Iranu ekspansji dostaw ropy na rynki europejskie, skutkowały spadkiem kwietniowych kontraktów na dostawy ropy WTI około południa nawet o 2,5%. Pomimo, że praktycznie wszystkie giełdy azjatyckie zwyżkowały, a najważniejsza giełda tokijska o ponad 4%, po publikacji zaskakująco wysokiego poziomu zagranicznych inwestycji portfelowych w japońskie obligacje i akcje, w Europie nastroje systematycznie pogarszały się wraz ze słabnącym rynkiem ropy naftowej. Popołudniowa publikacja raportu ADP IS o zmianie liczby etatów USA w lutym osłabiła rynki akcji, ponieważ etatów przybyło 214 tys wobec oczekiwań wzrostu o 190 tys., co jest argumentem za zacieśnianiem polityki monetarnej Fed. Późniejsza publikacja przez Energy Information Administration danych o zapasach ropy i benzyny w USA przyniosła pozytywny wzrost na rynku ropy i poprawę na rynkach akcji. Opublikowana wieczorem (GMT) beżowa księga Fed ukazała optymistyczny zrównoważony obraz gospodarki USA. Zakończenie dnia amerykańskich rynkach, dzięki silnej końcówce, było pozytywne.
Piotr Kuczyński, DI Xelion
Wall Street zrealizowała we wtorek ruch, który generował sygnał kupna akcji, więc w środę mogła spocząć na laurach. O dużej sile rynku świadczyłby kolejny wzrost indeksów. Małe cofnięcie byłoby tylko ruchem powrotnym do linii szyi podwójnego dna.
W środę ADP opublikował swój raport o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym, co mogło chwilowo wpłynąć na zachowanie rynków. Dowiedzieliśmy się, że zatrudnienie wzrosło w lutym o 214 tys. (oczekiwano 190 tys.).
Na dwie godziny przed końcem sesji opublikowana została Beżowa Księga Fed (raport o stanie gospodarki), co często pomaga obozowi byków. Tym razem wpłynęła niejednoznacznie. Fed zasygnalizował, że konsumenci i biznes w lutym był zdecydowanie bardziej ostrożny niż w styczniu.