Analiza techniczna WIG20
Poniedziałkowa oraz wtorkowa sesja na indeksie WIG20 to sesje wyjątkowo niskiej zmienności intraday. W obydwu przypadkach doszło do zarysowania bardzo podobnych w swej strukturze elementów świecowych; zarazem obydwa te elementy pozbawione są na dobrą sprawę wartości prognostycznej. Obroty nie odstawały od średniej dla ostatniego okresu. Kurs indeksu blue chips stabilizuje się w rejonach maksimów krótkoterminowego trendu wzrostowego i jak na razie na wykresie trudno dostrzec przejawy realizacji zysków. Scenariuszem bazowym pozostaje kontynuacja obranego od 20 stycznia br. kierunku. Krótkoterminowym wsparciem pozostaje poziom 1 865 pkt., którego potencjalne przełamanie otworzy drogę zejściu w okolice 1 796 pkt. Warto jednak podkreślić, że nawet korekta do tych okolic nie zmieni układu sił na rynku. W kwestii oporów - proces przełamywania tego wynikającego z maksimów z 29 grudnia 2015 r. (1 908 pkt.), mimo że dokonywany przy niskiej dynamice wzrostów, jak na razie nie jest zagrożony. Paradoksalnie, niskie tempo ostatniego podejścia stanowi dla posiadaczy długich pozycji atut, nie prowadząc do przegrzania na wskaźnikach, które mogłoby zwiększyć prawdopodobieństwo realizacji zysków.
Piotr Kuczyński, DI Xelion
Wtorek był dniem przed decyzjami Fed, ale już w nocy o swoich decyzjach poinformował Bank Japonii (BoJ). Okazało się, że nie tylko nie zmienił parametrów polityki monetarnej. Usunął też ze swojego komunikatu zdanie mówiące o tym, że może głębiej w negatywne terytorium przesunąć stopy depozytowe. Ocenił również, że sytuacja gospodarcza się pogorszyła.
Te, dosyć dziwne decyzje BoJ (szczególnie jeśli chodzi o słowne zaostrzenie polityki w świetle słabych opinii o gospodarce) we wtorek rano szkodziło surowcom i indeksom europejskim. Nie musiało jednak szkodzić bykom na NYSE.
Kalendarium było wypakowane po brzegi raportami makro, ale tuż przed posiedzeniem FOMC te publikacje miały niewielki wpływ na zachowanie rynków. Najważniejsze będą dane o sprzedaży detalicznej w USA. Dowiedzieliśmy się, że w lutym spadła tak jak oczekiwano zarówno ogółem jak i i bez samochodów o 0,1%m/m (w obu przypadkach oczekiwano spadku o 0,2%).
Inflacja PPI (w cenach produkcji) pozostała bez zmian. Marcowy indeks NY Empire State wyniósł 0.62 pkt. (oczekiwano – 9,5 pkt.). Indeks rynku nieruchomości podawany przez NAHB w marcu wyniósł 58 pkt. (oczekiwano 59 pkt.). Zapasy w amerykańskich firmach wzrosły o 0,1% (oczekiwano, że się nie zmienią).