Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Konrad Augustyński, zarządzający, TFI PZU
Pozwoliło to na stabilizację, a nawet niewielki wzrost cen od początku tygodnia. Mimo że globalne fundusze obligacji emerging markets notują cały czas przypływy, korektę, którą obserwowaliśmy na polskich obligacjach, widać również na innych rynkach wschodzących.
W mojej ocenie powodów przeceny jest kilka. Rynek szykuje się na wzmożoną niepewność, jaka będzie towarzyszyć wyborom prezydenckim w USA, i już teraz redukuje ryzyko. Niejasna jest też przyszłość polityki monetarnej w strefie euro. Dodatkowo tempa nabiera umacnianie się dolara i wzrost cen ropy. To rozbudza oczekiwania dotyczące inflacji, która już teraz zaczyna na całym świecie rosnąć z powodu efektów statystycznych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.