Kolejna spadkowa sesja na GPW

Przez cały dzień główne warszawski indeksy świeciły na czerwono. Ostatecznie WIG20 stracił 1,1 proc. i zatrzymał się na poziomie 2566 pkt.

Publikacja: 30.01.2018 16:32

Od początku wtorkowej sesji WIG20 świecił na czerwono. O ile w pierwszych godzinach handlu indeks blue chips tracił nie więcej niż 0,7 proc., o tyle druga część sesji przyniosła jeszcze większą przewagę. Ostatecznie indeks grupujący 20 największych emitentów stracił 1,1 proc. i zatrzymał się na poziomie 2566 pkt. Była to już druga z rządu spadkowa sesja tego indeksu.

W ujęciu intraday pokonane zostało wsparcie na 2567 pkt. wyznaczone przez szczyty z 12 października i 7 listopada 2017 r. Na tym poziomie przebiega też połowa dużej białej świecy z 16 stycznia. Ważnym wsparciem na WIG20 jest teraz poziom 2550 pkt.

Pod koniec dnia  notowania niemal wszystkich spółek z WIG20 świeciły na czerwono. Wyjątkiem było PKO BP. Najmocniej na czerwono świeciły natomiast walory mBanku, Energi oraz BZ WBK.

Przez cały dzień pod kreską znajdował się też szeroki WIG, który ostatecznie stracił 0,9 proc. i jeszcze bardziej oddalił się od historycznego szczytu ustanowionego 23 stycznia. Warto odnotować, że w 2017 r. krajowy PKB wzrósł o 4,6 proc. Konsensus ekonomistów zakładał wzrost o 4,5 proc. PKB w strefie euro wzrósł z kolei o 2,7 proc. Odczyt ten był zgodny z założeniami ekonomistów.

Przez cały dzień kiepsko prezentowały się też notowania małych i średnich spółek. Spośród głównych indeksów najlepiej wypadł sWIG80, który stracił 0,4 proc. W gronie najmniejszych emitentów najmocniej na czerwono świeciły notowania spółek Groclin, Krezus oraz Monnari Trade. Z kolei największym wzięciem cieszyły się akcje Alchemii, Polnordu oraz Mennicy Polskiej. Licząc od początku stycznia indeks maluchów zyskał jedynie 2,5 proc. W tym samym czasie indeks blue chips wzrósł o 4,3 proc.

We wtorek kiepskie nastroje panowały również na innych giełdach w Europie. W momencie zakończenia handlu główne indeksy giełd w Londynie, Paryżu, Frankfurcie, Mediolanie i Madrycie traciły po około 1 proc. Od wyraźnej wyprzedaży rozpoczęła się też sesja w USA.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC