Koniec euforii, indeksy wracają do spadków

W ostatnich dniach na rynku możemy obserwować prawdziwą huśtawkę nastrojów.

Publikacja: 14.08.2019 17:41

Koniec euforii, indeksy wracają do spadków

Podczas wczorajszej sesji rynki żyły informacjami na temat ocieplenia stosunków na linii USA-Chiny. Stany Zjednoczone zdecydowały się na odroczenie wprowadzenia ceł na niektóre towary importowane z Chin. Decyzja odnośnie 161 mld USD została przełożona z 1 września na 15 grudnia. Z kolei zgodnie z wcześniejszymi założeniami z początkiem września obowiązywać będzie 10-cio procentowa stawka na towary w wysokości 103 mld dolarów. Jak mówi prezydent Donald Trump taka decyzja ma za zadanie "pomóc wielu ludziom", a także pozwolić na przygotowanie się do końcówki roku, kiedy w okresie przedświątecznym notowane są większe zakupy. Mocarstwa mają kontynuować negocjacje w terminie dwóch tygodni, nie dojdzie jednak do spotkania twarzą w twarz przedstawicieli obu krajów, rozmowy odbędą się telefonicznie. W momencie, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia, na rynku pojawiła się euforia. Inwestorzy skierowali kapitał w stronę bardziej ryzykownych aktywów, jak akcje. Z kolei na rynku metali szlachetnych mogliśmy obserwować nagły zwrot akcji, złoto i srebro zaczęły dynamicznie korygować ostatnie silne wzrosty. W pewnej chwili ruch w dół na złocie wynosił ponad 50$.

Niemniej podczas środowej sesji możemy obserwować ponowny zwrot akcji. Inwestorzy kierują się w stronę bezpiecznych aktywów. Złoto i srebro wracają do wzrostów, a na indeksach giełdowych możemy obserwować silne spadki. Pierwszy raz od 2007 roku oprocentowanie 10 letnich obligacji znalazło się poniżej rentowności 2 letnich, co może wskazywać na oczekiwanie spowolnienia, a co za tym idzie gołębie nastawienie Fedu. Sesja w europie kończy się na minimach sesyjnych. Po wczorajszych wzrostach nie ma już śladu. Niemiecki indeks giełdowy traci po godzinie 17:00 ponad 2,2%. Silne spadki możemy obserwować także we Francji, czy Wielkiej Brytanii. Indeks CAC 40 traci 2,25%, a FTSE 100 zniżkuje 1,77%. Jeśli chodzi natomiast o sesję w Stanach Zjednoczonych, indeksy giełdowe również rozpoczęły dzień od spadków przekraczających 1%. Z kolei po godzinie 17:00 ruch w dół przybiera na sile. W momencie przygotowywania tego komentarza indeks NASDAQ stracił ponad 2,5%, z kolei Dow Jones i S&P 500 znajdują się na ponad 2,3% minusie. Tym samym po wczorajszej euforii została już tylko pamięć. Jeżeli obecny sentyment się utrzyma, to niewykluczona jest dalsza wyprzedaż.

Jeśli chodzi o polską giełdę, indeksy całkowicie niwelują wczorajsze wzrosty, nawet z nawiązką. Sesja na indeksie największych 20-stu spółek zakończyła się na blisko 3% minusie! Spośród wszystkich spółek, na plusie sesję zakończył jedynie Play Communications. Najgorzej radziła sobie Jastrzębska Spółka Węglowa, która zamknęła środową sesję wynikiem przekraczającym -7,5%. Silne ponad 4% spadki notowały także: Lotos, CCC, Santander Bank.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia