Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.02.2020 23:09 Publikacja: 28.02.2020 05:00
Dariusz Dziubiński analityk, TFI PZU
Foto: AFP
Problem przybrał skalę międzynarodową i trwa szacowanie potencjalnych skutków dla wyników finansowych spółek. O ile w pierwszych tygodniach roku uwaga rynkowa była skupiona na zagadnieniu nadszarpniętych łańcuchów dostaw i produkcji z rynków azjatyckich, o tyle obecnie główne zagadnienie zaczyna dotyczyć trwałości popytu konsumenckiego. Wydarzenia z ubiegłego weekendu mogą się okazać „game-changer" dla rynków finansowych. Wsparty płynnością z banków centralnych okres wzrostu indeksów od października ubiegłego roku, który można określić mianem melt-up, został prawdopodobnie zakończony. W kolejnych tygodniach w dalszym ciągu inwestorzy mogą zwiększać alokację w tzw. bezpieczne aktywa. W szczególności było to widoczne w notowaniach obligacji i złota.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Środa na GPW przyniosła schłodzenie nastrojów. W centrum uwagi inwestorów były banki, CCC oraz XTB.
Środową sesję WIG20 zakończył 2,6 proc. na minusie. Jego ciężarem okazały się głównie banki oraz walory firmy CCC.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Spadki na GPW nabrały rozpędu. Na dwie godziny przed końcem notowań WIG20 spadał prawie 3 proc.
Indeksy na warszawskiej giełdzie świecą dzisiaj na czerwono. Inwestorzy rozgrywają przede wszystkim wyniki finansowe spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas