Zróżnicowane nastroje na rynkach w Europie

Piątkowa sesja na Starym Kontynencie miała mieszany wydźwięk, a rynkom brakowało wyraźnego kierunku. Można odnieść wrażenie, że emocje po mocnych wzrostach opadły i wkraczamy w fazę wyczekiwania.

Publikacja: 13.11.2020 18:03

Zróżnicowane nastroje na rynkach w Europie

Foto: Bloomberg

Na europejskich parkietach brakowało dziś spójności. Podczas gdy niemiecki DAX nieznacznie zyskiwał, brytyjski FTSE 100 notowany był już na minusie, podobnie zresztą jak holenderski AEX. Co ciekawe, całkiem nieźle radziły sobie indeksy z Hiszpanii, Włoch i Francji, choć ten ostatni kraj zapowiedział przedłużenie lockdownu. Patrząc na sytuację epidemiologiczną w Europie, sytuacja jest daleka od optymistycznej. Nowe rekordy zachorowań padają również w Stanach Zjednoczonych. Pewne pogorszenie sentymentu wśród Amerykanów potwierdzają dzisiejsze wstępne dane Uniwersytetu Michigan. Mocny spadek odnotowano przede wszystkim w subindeksie odzwierciedlającym oczekiwania tamtejszych konsumentów (z 79,2 do 71,3 pkt). Tymczasem sesja na amerykańskich giełdach przebiega w pozytywnych nastrojach, najlepiej radzi sobie indeks Russell 2000, który zyskuje blisko 2%.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie główne indeksy zakończyły dzień na minusie, a WIG20 był jednym z najsłabszych benchmarków w Europie. Wśród blue-chipów na uwagę zasługuje Dino Polska, gdzie kupujący odzyskali dziś przewagę. Mówiąc o branży handlowej, wyniki przedstawił dziś m.in. Eurocash, który był w ostatnich miesiącach mocno wyprzedawaną spółką. Choć trzeci kwartał był dla grupy udany, można dostrzec pewne niebezpieczeństwa mogące zmaterializować się w czwartym kwartale - co podkreślali członkowie zarządu. Kluczowy będzie ostateczny kształt zamknięcia gospodarki oraz to jak spędzimy święta, które są prawdziwym impulsem konsumpcyjnym. Jak przekazali przedstawiciele spółki, w listopadzie dało się już zauważyć pogorszenie względem października.

Na zamknięciu WIG20 zniżkował o 1,25%. Jeszcze mocniejsza przecena spotkała średnie spółki, mWIG40 stracił 1,31%. Z głównych indeksów najlepiej wypadł sWIG80 tracąc 0,45%.

Łukasz Pachucki

Dział Analiz XTB

Giełda
Banki ciężarem dla rynku w Warszawie
Giełda
O nowych rekordach przyszło szybko zapomnieć
Giełda
Polskie banki pod presją wakacji kredytowych i kredytów frankowych
Giełda
Banki skutecznie ściągają WIG20 ze szczytu
Giełda
Bankom sprzyja otoczenie
Giełda
Nowe rekordy WIG-u i szczyty WIG20