Inwestorzy handlujący na krajowym parkiecie zabrali się ochoczo do odkupywania przecenionych w trakcie poprzednich sesji akcji. W efekcie wczesnym popołudniem WIG20 był notowany ok. 1 proc. nad kreską.
Krajowym indeksom sprzyjają dobre nastroje panujące na zagranicznych rynkach akcji. Warto przy tym zauważyć, że inwestorzy wykazują większą ochotę do kupowania akcji na rynkach naszego regionu, co szczególnie widać w Budapeszcie czy Stambule. Równocześnie nieco w tyle zostały największe zachodnioeuropejskie giełdy, ale i tam więcej do powiedzenia mają kupujący. Pozytywne wrażenie na inwestorach zrobiły wyraźnie lepsze od oczekiwanych lutowe dane PMI, obrazujące koniunkturę sektora przemysłowego w europejskich gospodarkach. Z dobrej strony pokazał się też polski przemysł, potwierdzając kontynuację ożywienia w sektorze.
W Warszawie uwaga kupujących skierowana jest zarówno na największe spółki wchodzące w skład WIG20, jak i mniejsze firmy. Motorem odbicia są drożejące walory największych banków. W tym gronie zwyżkom przewodzi Alior, zyskując nawet o ponad 10 proc. Na celowniku kupujących znalazły się też papiery PKN Orlen i PZU, udanie odrabiając piątkową przecenę.
Na drugim biegunie, wśród najmocniej przecenionych akcji, znajduje się CD Projekt, który wciąż zmaga się ze skutkami niedawnego ataku hakerskiego. Po zakończeniu piątkowej sesji spółka poinformowała, że był on powodem przesunięcia daty publikacji raportów finansowych za 2020 rok i za pierwszy kwartał 2021 roku.
Pozytywne nastroje udzieliły się również inwestorom handlującym na szerokim rynku, gdzie zdecydowanie przeważa kolor zielony. Zwyżkom w tym gronie przewodzą akcje Elektrobudowy, które wystrzeliły w górę o prawie 50 proc. po informacji, że spółka otrzyma od PKN Orlen łącznie 14,6 mln zł i 1,38 mln euro tytułem podatku VAT oraz faktur niezapłaconych i niepotrąconych przez płocki koncern.