W miarę upływu kolejnych godzin handlu w popyt poczynał sobie coraz śmielej, co pozwoliło zakończyć sesję efektowną zwyżką głównych indeksów Na fali optymizmu WIG20 został wyniesiony ponad 2,2 proc. nad kreskę, a WIG zyskał 1,85 proc.
Krajowym indeksom sprzyjały pozytywne nastroje panujące na zagranicznych rynkach akcji. większą ochotę do kupowania akcji przejawiali inwestorzy handlujący na rynkach naszego regionu, czego potwierdzeniem były efektowne zwyżki nie tyko w Warszawie, ale również z w Budapeszcie czy Moskwie. Nieco w tyle zostały największe zachodnioeuropejskie giełdy, ale i tam zdecydowanie więcej do powiedzenia mieli kupujący. Co istotne, zwyżkom na giełdach towarzyszył mocny spadek rentowności obligacji. To oznacza, że na obawy związane z perspektywą wyższej inflacji zeszły na dalszy plan. Równocześnie pozytywne wrażenie na inwestorach zrobiły wyraźnie lepsze od oczekiwanych lutowe dane PMI, obrazujące koniunkturę sektora przemysłowego w europejskich gospodarkach. Z dobrej strony pokazał się też polski przemysł, potwierdzając kontynuację ożywienia w sektorze.
W Warszawie uwaga kupujących skierowana była zarówno na największe spółki wchodzące w skład WIG20, jak i mniejsze firmy. Motorem poniedziałkowego odbicia indeksów były efektownie drożejące walory banków. W tym gronie zwyżkom przewodził Alior, którego kurs poszybował w górę o ponad 15 proc. Solidne, choć mniej efektowne, wzrosty zanotowały pozostałe banki. Na celowniku kupujących znalazły się też papiery PKN Orlen i PZU, udanie odrabiając piątkową przecenę.
Niemal całą sesję spędziły pod kreską notowania CD Projektu, który wciąż zmagał się ze skutkami niedawnego ataku hakerskiego. Z jego powodu spółka musiała przesunąć daty publikacji raportów finansowych za 2020 rok i za pierwszy kwartał 2021 roku. Mobilizacja kupujących na finiszu sesji pozwoliła jednak producentowi gier odrobić stratę i zakończyć dzień na plusie. Mniej szczęścia mieli posiadacze akcji JSW i Allegro, którzy musieli przełknąć stratę.
Pozytywne nastroje udzieliły się również inwestorom handlującym na szerokim rynku, gdzie zdecydowanie przeważał kolor zielony. Zwyżkom przewodził akcje Elektrobudowy, które wystrzeliły w górę o prawie 50 proc. po informacji o odzyskaniu na drodze sądowej spornych płatności od PKN Orlen, co daje nadzieję na uratowanie budowlanej spółki.