Otoczenie: Kamil Cisowski, analityk DI Xelion
Giełdy europejskie nie zdołały w poniedziałek zakończyć dnia na poziomach z rana, zamykając się w większości na niewielkich, nie przekraczających pół procent minusach. Podczas sesji brakowało istotnych wydarzeń. Pomimo pozytywnych nastrojów na innych rynkach globalnych wciąż brakuje informacji z UE, które miałyby pozytywnie oddziaływać na lokalne rynki. Na pewno trudno za taką uznać fakt, że Holandia stała się dwunastym państwem/regionem, które wstrzymało szczepienia preparatem AstraZeneca (dziś rano wiemy już o analogicznych działaniach w Niemczech i Francji), który miał być podstawą budowania odporności na COVID na kontynencie. WIG20 spadł o 0,2%, ale mWIG40 i sWIG80 rosły po 0,1%. Liderami odbicia średnich spółek pozostają Mabion i Biomed, rosnące odpowiednio 24,5% oraz 20,4%. W sWIG80 podobną rolę pełniły Forte i Bioton.
Amerykanie mieli wczoraj swój własny powód do zmartwień – plany pierwszych od 1993 roku podwyżek podatków federalnych w USA w długoterminowym planie rozwoju amerykańskiej gospodarki po pandemii, który mógłby wejść w życie jesienią. Perspektywa jest na razie odległa, ale warto uważnie przyglądać się rozwojowi sytuacji w szczególności w zakresie możliwego wzrostu podatku od firm z 21% do 28%, połączonego zapewne z jakimiś narzędziami, mającymi doprowadzić do tego, by wielkie korporacje w ogóle go płaciły. Wall Street po okresie niepewności na starcie sesji zaczęła jednak po zamknięciu giełd w Europie ruch w górę, S&P500 zyskało 0,7%, a NASDAQ 1,1%, zamykając się na dziennych maksimach.
Dziś nastroje wydają się stonowane, ale z perspektywą pewnych turbulencji w sytuacji, gdy obawy o szczepionkę AstraZeneca przyćmiewają planowane na jutro ogłoszenie strategii łagodzenia restrykcji w UE. Przebieg dnia będzie zapewne w części uzależniony od danych o sprzedaży detalicznej w USA, po styczniowej pozytywnej niespodziance apetyty na kolejne dobre liczby są z pewnością duże. Pod presją zaczynają znajdować się notowania ropy, co w kontekście wcześniejszych korekt innych surowców może zacząć studzić obawy o inflację. Na warszawskim parkiecie podobnie jak wczoraj od reszty rynku może odstawać JSW, ceny australijskiego węgla koksującego kontynuują silne spadki.
Fundamenty: Adam Dudoń, analityk BM Alior Banku
Pierwsza sesja tygodnia zakończyła się pozytywnie dla kluczowych indeksów na Wall Street – indeks S&P 500 zyskał 0,7%, a Nasdaq 1,1%. Nowe informacje pojawiły się w temacie pandemii - rozprzestrzenia się tendencja wstrzymywania szczepień preparatem AstraZeneca, ze względu na to, że w kilku pojedynczych przypadkach wykrytych w Danii i Norwegii po podaniu leku wystąpiły ciężkie zakrzepy krwi. Wczoraj Niemcy, Włochy i Francja poinformowały o wstrzymaniu podawania szczepionki (wcześniej zrobiło to kilkanaście innych państw), a wznowienie szczepień zależne będzie od stanowiska Europejskiej Agencji Leków w tej sprawie. WHO rekomenduje kontynuowanie szczepień, jednak zapowiedziało zwołanie grupy ekspertów w celu omówienia bezpieczeństwa szczepionki na wtorek. Na dzień dzisiejszy zdaniem rzecznika WHO Christiana Lindmeiera nie ma obecnie żadnych dowodów wskazujących na powiązanie podania preparatu z wystąpieniem zakrzepów.
Krajowy indeks blue chipów przecenił się nieznacznie, w ramach indeksu najmocniej przeceniły się walory JSW (-3,2%), Dino (-1,7%) i Allegro (-1,6%) - ostatnia ze spółek poinformowała rozszerzeniu oferty Smart!, która umożliwia otrzymanie bezpłatnej przesyłki, na produkty wysyłane do Polski z Niemiec i Czech. Na przeciwnym biegunie zalazły się walory CD Projektu (+1,5%), który po wyznaczeniu lokalnego dołka systematycznie zyskuje trzecią sesję z rzędu. Indeksy średnich i małych spółek odnotowały wczoraj 1%-owy wzrost, głównie za sprawą rosnących wycen spółek „covidowych", które wróciły na tapet ze względu na rozprzestrzeniającą się w kraju pandemie, kierunek spółkom wyznaczył Mabion, po podpisaniu umowy z amerykańską spółką Novavax na produkcję szczepionki. W indeksie mWIG40 dominował Mabion (+24,5%), Biomed-Lublin (+20,4%) i Cormay (+7%), a największą stratę odnotował Bank Millennium (-1,6%) i Livechat (-1,2%). W indeksie sWIG80 najmocniej zyskały Bioton (+19,1%) i Global Cosmed (+10,1%), a najsłabszym walorem był All In Games (-7,1%). Z pozostałych tematów: 1. Tauron zawiąże rezerwę, która będzie neutralna dla działalności operacyjnej i finansowej, na 1,1 mld zł związaną z blokiem 910 MW w Jaworznie. 2. GI International wezwał do sprzedaży 32 329 628 akcji Work Service po 1,45 zł za akcję – celem wzywającego jest nabycie wszystkich akcji spółki i wycofanie jej z obroty giełdowego. 3. Zarząd Celon Pharma zdecydował o emisji do 15 mln akcji w ramach kapitału docelowego.