Indeks krajowych blue chip'ów był wiceliderem wzrostu wśród europejskich rynków (tuż za duńskim OMXC20 z 1,77% zwyżki). mWIG40 zyskał 0,86% podczas gdy sWIG80 podbił o 0,49%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,18 mld z czego 994 mln na samym WIG20.
Pierwsza sesja tygodnia na globalnych rynkach teoretycznie mijała bez większych emocji. Obrót w Azji przyniósł zainteresowanie głównie parkietami w Chinach (lekkie wzrosty) przez pryzmat tamtejszych danych makro. W Europie i w USA zdecydowanie bardziej aktualnym tematem zdają się być oczekiwania inflacyjne oraz powiązane z nimi spekulacje dot. momentu rozpoczęcia zaostrzania polityki monetarnej przez kluczowe instytucje centralne (EBC/Fed). W USA trwa sezon wynikowy, co przesuwa uwagę na jutrzejsze publikacje raportów Walmart, Home Depot czy Macy's.
Lokalnie najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG_Nieruchomości ze zwyżką ponad 3,5%. Akcje DVL rosły o 5,65% (udział 20,5%), DOM o 3,36% (udział 19,26%) czy 1AT o 8,26%. Zwyżki te tłumaczone były reakcją rynku na weekendową prezentację tzw. „Nowego Ładu" i propozycji dot. sektora mieszkaniowego. Rynek zakłada, iż zaprezentowany plan będzie miał również wpływ pro-konsumpcyjny, czym tłumaczone jest dzisiejsze ponad 6% podbicie akcji ALE. Najwyższe obroty zanotowały dziś akcje CD Projektu (zwyżka 4,5%), które przejściowo przetestowały najwyższe poziomy od końca kwietnia (spekulacje dot. pozycji krótkich na walorze).
Z rynkowego punktu widzenia widoczna jest kolejna próba wybicia na WIG20 w kierunku najwyższych poziomów od lutego 2020r. Kolejną sesję krajowy indeksy prezentuje się lepiej od zachodnich benchmarków, respektując aktualnie lokalne wsparcie na 2050 pkt.
Konrad Ryczko