Inwestorzy coraz częściej przykładają wagę do aktywów, które spełniają wymogi ESG, czyli środowiskowe, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Nic nie wskazuje również na to, żeby zjawisko to miało się zmienić. Jak radzą sobie spółki, które są liderami ESG?
Światowy trend na warszawskiej giełdzie
Podążając za globalnym trendem w zakresie ESG, na warszawskim parkiecie już w 2019 r. został uruchomiony WIG-ESG. Indeks skupia spółki, które przywiązują dużą wagę do kwestii zrównoważonego rozwoju. GPW przyznaje, że popularność ESG rośnie, a wpływają na to m.in. regulacje.
– Zainteresowanie kwestiami zrównoważonego rozwoju rośnie w Polsce. Po blisko dwóch latach od rozpoczęcia publikacji indeksu WIG-ESG widzimy, że czynniki środowiskowe, społeczne oraz ładu korporacyjnego mają i będą miały coraz większy wpływ na działalność spółek publicznych oraz prywatnych. Trend ten wspierają unijne oraz krajowe regulacje, w tym implementacja do polskiego prawa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE w sprawie ujawniania informacji niefinansowych i informacji na temat różnorodności. Rośnie też zapotrzebowanie na bardziej „zielone" produkty i usługi. Konsumenci szukają dostępu do takich produktów, które będą zgodne z ich oczekiwaniami i będą miały mniejszy wpływ na środowisko naturalne czy społeczeństwo – mówi „Parkietowi" Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.
Dodaje, że z najnowszego badania PwC wynika, że kwestie związane z czynnikami ESG coraz częściej wpływają na wycenę spółek na polskim rynku. Blisko 30 proc. badanych inwestorów jest skłonnych obniżyć swoją wycenę lub wycofać się z inwestycji, jeśli ryzyka ESG są zbyt wysokie. Tymczasem jedynie 43 proc. spółek giełdowych posiada zintegrowaną strategię biznesową i zrównoważonego rozwoju, a 36 proc. ankietowanych firm nie ma żadnej strategii niefinansowej. Mając to na uwadze, GPW we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju opublikowały „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek notowanych na GPW". Ma on pomóc emitentom w raportowaniu danych niefinansowych.