Nie inflacja, a podatki osłabiają Wall Street

Wczoraj spore zaskoczenie odczytem inflacyjnym z USA, a dzisiaj potwierdzenie dynamiki cenowej ze strony producentów.

Publikacja: 14.07.2021 18:06

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: XTB

Mimo zagrożenia trwałą inflacją, Wall Street przysłuchuje się słowom Powella, który wciąż nie wydaje się być wzruszony rosnącymi cenami. Na głównych indeksach mieliśmy dzisiaj nowe historyczne szczyty, choć później doszło do lekkiego cofnięcia z wysokich poziomów.

Trwa sezon wyników na Wall Street. Nie jest zaskoczeniem, że wyniki finansowe są zdecydowanie lepsze niż rok temu, kiedy to byliśmy świadkami wybuchu pandemii na całym świecie oraz ogłaszania różnego rodzaju restrykcji. W tym tygodniu przede wszystkim banki publikują swoje wyniki. Z drugiej strony dzisiejsze wyniki Bank of America zawiodły nieco inwestorów, co przyniosło wyprzedaż akcji tej spółki. Zyski wypadły zdecydowanie lepiej od oczekiwań, głównie ze względu na zmniejszanie wcześniejszych rezerw. Inwestorów zawiodły jednak słabsze od oczekiwań przychody, które są wynikiem ogromnego spadku w tradingu obligacji. Pomimo tych nieco gorszych wyników, oczekiwana dotyczące sezonu są raczej dobre i powinny one motywować do większego zainteresowania rynkiem akcyjnym, w szczególności, że jesteśmy w okresie wakacyjnym, który charakteryzuje się zwykle mniejszą zmiennością.

Przechodząc jednak do głównego wątku tego tygodnia, czyli inflacji to widać, że nie stanowi ona dużego problemu dla inwestorów. Wczoraj inflacja CPI znacząco powyżej 5% za czerwiec, a dzisiaj inflacja producencka przekracza 7%! Widać, że faktycznie inflacja jest powiązana z czynnikami podażowymi, choć sam Powell w przemówieniu do komisji w Kongresie napisał, że popyt konsumencki jest coraz silniejszy. Kluczowe dla rynku były właśnie słowa Powella, które w najbliższym czasie wygłosi przed Senatem. Wskazuje on, że nie doszło do takiej poprawy sytuacji, która dopuszcza możliwość ograniczenia stymulacji. Oczywiście mówi o tym, że w przypadku utrzymania inflacji na wysokim poziomie przez dłuższy czas, istnieje możliwość reakcji banku centralnego. Postrzeganie inflacji nie jako przejściowej, będzie jednak wymagać czasu. Wobec tego nie powinniśmy się spodziewać komunikacji działania, nawet jeśli będą padać oskarżenia o brak realizacji celu stabilności cen.

Pomimo tego, że Wall Street nie przejmuje się inflacją, to jednak przejmuje się podatkami. Nowe informacje dotyczące podwyżek podatków prowadzą do wyraźnego odwrotu na Wall Street po zakończeniu sesji europejskiej. Po 18:00 Nasdaq traci już 0,20%, natomiast spadki na S&P500 nie przekraczają 0,1%. Sesja na WIG20 przynosi 0,19% wzrostu przy płaskim zachowaniu DAXa.

Michał Stajniak

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC