WIG20 liderem wzrostów w Europie oraz najwyżej od lutego 2018 r.

Pierwsza sesja tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniosła wyraźne wzrosty głównego indeksu, WIG20, do najwyższego poziomu od lutego 2018r. (intrasesyjnie oraz stycznia „licząc” po zamknięciach).

Publikacja: 11.10.2021 17:48

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Indeks lokalnych blue chip'ów zyskał 1,92%, podczas gdy mWIG40 podbił o 0,91%, a sWIG80 zyskiwał 0,23%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,5 mld PLN z czego 1,14 mld przypadło na WIG20.

Jeszcze przed startem handlu w Europie nastroje w Azji były relatywnie optymistyczne – wyraźnie rósł japoński Nikkei (+1,6%) i uważnie obserwowany ostatnio Hang Seng (+1,96%). Trudno jednak było mówić o wyraźnie pro-wzrostowej sesji w Europie. Niemiecki DAX większość czasu oscylował blisko punktu odniesienia. Uwagę ponownie skupiały rynki wschodzące, gdzie obok WIG20 w TOP3 parkietów na sesji widnieli również reprezentanci Turcji oraz Rosji. Globalne depesze skupiały się dziś na kwestiach dalszych ruchów na surowcach/energii oraz kwestiach inflacyjnych w USA.

Lokalnie, WIG20, był dziś najmocniejszym rynkiem w Europie. Ponownie obroty sugerują iż za ruchami głównego indeksu stoją głównie inwestorzy zagraniczni, gdyż zarówno mWIG jak i sWIG zachowywały się zauważalnie słabiej. Ponownie również WIG20 „ciągnięty" był w górę przez mix sektora finansowego (WIG-Banki +1,53%) i surowcowego (KGH + 7,2%). Na drugiej i trzeciej linii spółek wa rto wspomnieć o ponad 30% podbiciu akcji Bumechu oraz blisko 18% zniżce walorów Groclinu. Ponownie zauważalny jest wzrost aktywności w sektorze węglowym (LWB z 22 mln obrotu, Bumech 21,9 mln czy JSW z 63 mln).

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 pozostaje wyraźnie mocniejszy od rynków bazowych. Problemem takiego układu jest dalsze stawianie tez bazujących na ruchach inwestorów zagranicznych. Teoretycznie pozostajemy ciekawym wyborem z dużą reprezentacją sektora finansowego i przede wszystkim surowcowego.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC