Nowy rekord w drugiej linii
Michał Krajczewski, BM BNP Paribas Bank Polska
Po mocno optymistycznej sesji w czwartek, w końcówce tygodnia obserwowaliśmy jedynie kosmetyczne zmiany na GPW. W przypadku blue chipów wzrosty Allegro (+10,7% po informacji o przejęciu czeskiej spółki Mall) zrównoważyły spadki m.in. PKO BP, KGHM, PGNiG oraz Dino Polska, przy czym w przypadku ostatniego podmiotu skala przeceny jest i tak nieduża (-1,7%), biorąc pod uwagę poranną ponad 10% przecenę po nieco słabszych od oczekiwań wynikach za III kwartał. Zdecydowanie lepiej sytuacja wyglądała w drugiej linii spółek – mWIG40 zyskał 0,85% i poprawił historyczny rekord notowań.
Notowania w Europie Zachodniej również cechowały się niewielką zmiennością, a główne indeksy zakończyły dzień na lekkich plusach. Wyraźniejsze wzrosty (już 7. dzień z rzędu) i ciekawszą sesję obserwowaliśmy za oceanem za sprawą miesięcznych danych z rynku pracy oraz informacji o nowym leku przeciwko COVID od Pfizera. Jeżeli chodzi o dane, to nowa liczba miejsc pracy wzrosła w październiku o 604 tys. (oczekiwano 400 tys.), a stopa bezrobocia spadła do 4,6% (oczekiwano 4,7%), przy jednoczesnym minimalnie wolniejszym (0,4% m/m) od oczekiwań (0,5% m/m) wzroście płac. Taki zestaw danych (silniejsze zatrudnienie, niższa presja płacowa) jest naszym zdaniem najkorzystniejszym dla rynków akcji w obecnym otoczeniu gospodarczym. Drugą informacją dnia były wyniki badań leku Pfizera na COVID, który wykazał zmniejszenie ryzyka hospitalizacji lub śmierci o 89 proc. u osób dorosłych wysokiego ryzyka, które były narażone na wirusa. Jest to teraz druga po leku Merck pigułka przeciwwirusowa, która wykazuje silną skuteczność w leczeniu Covid-19 przy pierwszych oznakach choroby. Oczekiwania odnośnie kolejnych sposobów walki z pandemią koronawirusa przełożyły się na relatywnie lepsze zachowanie spółek cyklicznych (Dow Jones +0,6%) względem wzrostowych (Nasdaq +0,2%) na piątkowej sesji. Wyraźnie rosły także notowania ropy naftowej WTI (+3,1%) oraz Brent (+2,7%).
Z uwagi na brak istotniejszych danych gospodarczych w poniedziałek, informacją dnia może być przegłosowanie przez Izbę Reprezentantów USA w nocy z piątku na sobotę pakietu inwestycji infrastrukturalnych o wartości 1,2 bln USD w ciągu najbliższych siedmiu lat. Izba podjęła też kluczowy krok w kierunku przyjęcia ustawy o nowych programach socjalnych, wartych 1,75 bln USD. Plan ten może wpływać na zwiększenie popytu na ryzykowne aktywa na początku tygodnia. Z drugiej strony zwracamy uwagę na możliwe spadki akcji Tesli po tym, jak Elon Musk w sondażu na Twiterze dopuścił możliwość sprzedaży 10% akcji spółki.
Udany początek listopada
Krystian Brymora, DM BDM