WIG20 najniżej od miesiąca
Szymon Nowak, BM BNP Paribas Bank Polska
Sesja w środę była trzecią z rzędu na warszawskim parkiecie, która przyniosła spadki na szerokim rynku. WIG stracił 1,09%, na co wpływ miała przede wszystkim przecena akcji notowanych w ramach indeksu WIG20 (-1,19%). Nieznacznie lepiej relatywnie radziły sobie mniejsze spółki, chociaż spadki także nie ominęły mWIG40 (-0,78%) jak i sWIG80 (-0,88%). Wśród blue chipów szczególnie negatywnie wyróżniały się spadające aż o 8,16% JSW jak i tracące 4,11% Asseco Poland. Niemniej jednak to kolejny słaby dzień na notowaniach sektora bankowego przełożył się w największym stopniu na wynikach całego rynku w środę. Indeks WIG-Banki stracił 1,01% i powrócił do minimów ze środy ubiegłego tygodnia, czyli poziomów które były notowane tuż po ogłoszeniu decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Najwięcej w środę traciło Millennium, spadając o 3,47%, a jedynym bankiem który zakończył dzień po pozytywnej stronie był Getin Noble Bank (+5,85%). Najwięcej na wyniku całego rynku ciążył jednakże spadek PKO BP o 0,97% i Pekao SA o 0,82%. W ostatecznym rozrachunku WIG20 zakończył dzień na najniższym poziomie od miesiąca, wbrew relatywnie dobrym nastrojom na rynkach bazowych.
W Niemczech indeks DAX po wczorajszej sesji znajduje się na historycznych maksimach. W Stanach Zjednoczonych wczorajsza sesja dała neutralny wynik, jednakże ostatnie dni dla inwestorów za oceanem były szczególnie ciekawe. W środę opublikowano odczyt inflacji CPI za październik, która wzrosła do poziomu 6,2% r/r wobec 5,4% we wrześniu i oczekiwań wzrostu do poziomu 5,8%. Powyższe jednoznacznie przełożyło się na wzrost oczekiwań względem podwyżek stóp procentowych w USA, a to z kolei na wzrost wartości amerykańskiego dolara i niepewność na rynkach akcji. Dla krajowych inwestorów jest to widoczne po notowaniach polskiego złotego, który w ostatnich dniach dynamicznie traci, a notowania pary USD/PLN jednoznacznie pokonały ważny poziom oporu na 4,00 zł. W godzinach porannych notowania kontraktów terminowych na DAX i S&P 500 nie wskazują na przewagę żadnej ze stron. WIG również nie ma wiele do nadrobienia względem wczorajszej sesji na rynkach bazowych, stąd oczekujemy relatywnie neutralnego otwarcia w Warszawie. Zwracamy uwagę na możliwy niższy poziom obrotów w dniu dzisiejszym.
Czy zagraniczne rynki zarażą WIG optymizmem?
Anna Madziar, DM BDM
Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości krajowe indeksy notowały spadki. Niemal wszystkie spółki z WIG20 zniżkowały, przy czym najbardziej straciło JSW (8,2%). Wśród blue chipów, jedyną spółką kończącą środową sesję wzrostem był Mercator, który po 10% przecenie na początku tygodnia zyskał 0,8%. Ostatecznie WIG20 stracił 1,2%, WIG spadł o 1,1%, mWIG40 zakończył sesję 0,8% pod kreską, a sWIG80 obniżył się o 0,9%. Na szerokim rynku najbardziej traciły akcje Investment Friends (-52,3%), a także Benefit Systems (-11,1%) po opublikowaniu raportu za 3Q'21. Wczorajsza sesja na rynkach zagranicznych odznaczyła się większym optymizmem. DAX zyskał 0,1%, CAC – 0,2%, a FTSE wzrósł o 0,3%. Za oceanem również panowały pozytywne nastroje, Nasdaq wzrósł 0,5%, S&P 0,1%, jedynie DJI spadł o 0,4%. Tamtejsi inwestorzy, po środowych mocniejszych od prognoz danych o inflacji w USA, przygotowują się na zacieśnienie polityki monetarnej. Azja o poranku lekko zwyżkuje, indeks Shanghai Composite zyskuje 0,2%, a Nikkei finiszuje w okolicach 1,1%. Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin przyjął pierwszą od 40 lat rezolucję historyczną, co może umocnić władzę Xi Jinpinga i przedłużyć ją o kolejną, pięcioletnią kadencję. Kontrakty terminowe na światowe indeksy rano świecą na zielono.