WIG20 gotowy do kontynuacji odbicia
Lukas Cinikas, BM BNP Paribas Bank Polska
Za nami bardzo udany dzień na rynkach akcji w kraju i za granicą. W przypadku Warszawskiego Indeksu Giełdowego była to najlepsza sesja pod względem stóp zwrotu w grudniu, a motorem napędowym zmian były największe spółki notowane w ramach indeksu WIG20, który zanotował ok. 1,1 mld obrotów. W ramach indeksu, wyróżniały się m.in. walory Allegro.eu (+7,31%) oraz KGHM (+5,48%). Sam indeks zakończył handel powyżej ważnej strefy z okolic 2200 punktów, co pozwala z optymizmem patrzeć na ewentualną kontynuację odbicia notowań po listopadowej przecenie. Wzrosty w kraju były pokłosiem dobrego otoczenia na głównych rynkach bazowych. Optymizm inwestorów wynikał ze złagodzenia obaw związanych z nowym wariantem COVID-19 o nazwie Omikron. Dostępne dane wskazują na tę chwilę, że nowy szczep koronawirusa wywołuje łagodne objawy chorobowe, przez co może nie przyczyniać się do większej liczby hospitalizacji i przeciążenia szpitali. Wtorkowa sesja w USA zakończyła się mocnymi wzrostami, a liderami zwyżek były spółki sektora technologicznego – Nasdaq Composite Index wzrósł o ponad 3%, co było najlepszym wynikiem od marca b.r.
W godzinach rannych nadal zauważalne są pozytywne nastroje na rynkach akcji, jednak skala optymizmu nie jest aż tak znacząca jak w dniu wczorajszym. Najważniejsze rynki w Azji zakończyły handel wzrostami (Nikkei225 +1,4%, a Shanghai Composite Index +1,18%), a kontrakty terminowe na S&P500 są kwotowane na dodatnich poziomach. W takim otoczeniu spodziewamy się pozytywnego otwarcia handlu na GPW w Warszawie.
Dzisiejszy dzień upłynie po dyktando oczekiwań na publikację komunikatu z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Przy większej niepewności co do perspektyw światowej gospodarki oraz niższej ścieżce inflacji w krótkim terminie (która w ocenie Rady może ograniczać ryzyko odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych) sądzimy, że członkowie RPP mogą zdecydować się na mniejszą skalę zacieśnienia i podwyższyć stopę referencyjną jedynie o 50pb. (wobec oczekiwanych przez nas podwyżki o 75-100pb. przed pojawieniem się nowej mutacji wirusa i Tarczy Anty-inflacyjnej), choć większa skala zacieśnienia nie może być wykluczona. Jest to zgodne z opublikowanymi ostatnio wypowiedziami członków RPP. Eugeniusz Gatnar i Rafał Sura przyznali, że Rada musi kontynuować cykl zacieśniania polityki pieniężnej w grudniu i styczniu. Swój ton wypowiedzi zmienił również prezes NBP Adam Glapiński, który przyznał, że „inflacja nie jest przejściowa" i zapewnił, że RPP będzie starała się ją sprowadzić do minimalnych poziomów.
Za nami najlepsza sesja od miesięcy
Kamil Cisowski, DI Xelion