Ostatnia sesja 2021 roku na warszawskim parkiecie przebiegła w optymistycznych nastrojach, co stanowiło klamrę zamykającą udany, ostatni tydzień handlu. Zachowanie WIG wpisało się w tradycyjną sezonowość tzw. rajdu św. Mikołaja, czyli lepszych stóp zwrotu wypracowanych przez rynek akcji w końcówce roku. Najlepiej wypadły małe spółki notowane w ramach indeksu sWIG80, który zyskał 0,60%. Dzięki temu indeks kontynuuje dynamiczne odbicie po słabym zachowaniu w drugiej połowie grudnia. Pozytywną stopę zwrotu zanotował również WIG20, zyskując 0,28%, co z punktu widzenia analizy technicznej stanowiło kontynuację wybicia ponad maksima z pierwszej połowy grudnia i pokonanie poziomu 2 250 pkt. Największy wpływ na dobre zachowanie indeksu miały m.in. akcje Dino Polska (+2,34%) oraz PKO BP (+1,19%). Na drugim biegunie znalazły się min. walory Allegro.eu, które straciły 2,36%. Sektorowo, najlepiej radził sobie indeks WIG-Deweloperzy, który kontynuował odbicie po mocnych spadkach z połowy grudnia. Mijający rok na krajowym rynku akcji upłynął pod znakiem relatywnej przewagi małych i średnich spółek. W całym roku najlepszą stopę zwrotu przyniósł inwestorom indeks mWIG40, który zyskał 33,1%. W tym samym czasie sWIG80 wzrósł o 24,6%, a WIG20 14,3%.
Po lekko spadkowej, piątkowej sesji amerykański indeks S&P 500 zakończył 2021 rok wzrostem o 26,9% i jest to najlepszy wynik w grupie najważniejszych amerykańskich indeksów. Liderami hossy były spółki z branży paliwowej - Devon Energy (+190,4%) i Marathon Oil (+148,9%), które skorzystały na największym od 12 lat wzroście notowań ropy naftowej. Otoczenie rosnącej presji inflacyjnej oraz rentowności obligacji skarbowych nie sprzyjało w mijającym roku spółkom technologicznym - Nasdaq Composite Index zyskał jednak finalnie 21,4%.
Część rynków azjatyckich (m.in. w Japonii) pozostaje nadal zamknięta z uwagi na przerwę świąteczną. Niemniej jednak, w godzinach rannych na rynkach finansowych panuje optymistyczna atmosfera, co widać m.in. po pozytywnym zachowaniu kontraktów terminowych na DAX i S&P500. W takim otoczeniu zakładamy dodatnie otwarcie handlu na GPW w Warszawie.
Optymizm w notowaniach futures, mniejszy w Azji
Kamil Cisowski, DI Xelion
Sezonowość na amerykańskim rynku akcji każe oczekiwać pozytywnego zakończenia pierwszych dwóch sesji w nowym roku i kontrakty futures faktycznie sugerują pozytywne otwarcie co najmniej dzisiaj. Warto zauważyć jednak, że typowe dla poświątecznego okresu zjawiska umiarkowanie sprawdziły się w końcówce 2021 r. Po świetnym poniedziału 27 grudnia najważniejszy rynek na świecie zaczął mieć problemy z generowaniem kolejnych rekordów, a odpowiedź na pytanie, czy będziemy mieli do czynienia ze sprawdzającymi się w 80 proc. przypadków wzrostami w tym okresie wciąż jest otwarta.
Początek roku w Azji jest neutralny z lekkim wskazaniem w dół – silnie w godzinach porannych rośnie Sensex, natomiast Nikkei i Hang Seng znajdują się na minusach. Akcje Evergrande są zawieszone po doniesieniach, że spółka otrzymała nakaz zburzenia rozpoczętej inwestycji w prowincji Hainan. Bilans grudnia na chińskim rynku nieruchomości pozostaje mieszany – w ujęciu miesięcznym wzrost sprzedaży mieszkań wyniósł 23% względem listopada, ale wystarcza to zaledwie do osiągnięcia dynamiki na poziomie -26% r/r. Akcje deweloperów bezustannie spadają, choć sytuacja jest bardzo zróźnicowana – zdrowe spółki (dzisiaj Cifi) oferują nawet przedterminowe wykupy długu, by zatrzymać przecenę. We wczorajszym artykule Bloomberg podaje kwotę 197 mld USD, podsumowując styczniowe zobowiązania sektora, natomiast jej ogromna większość (173 mld USD) to opóźnione pensje z 4Q2021. Płatności kuponów i wykupy obligacji to „zaledwie" 11,8 mld USD w rozpoczętym miesiącu, co i tak czyni go najtrudniejszym w tym roku poza lipcem. Zważywszy na wyraźny spadek tej liczby w lutym (do 2,9 mld USD) i presję Pekinu, by zaległości wobec pracowników zostały wypłacone w tym miesiącu, można zakładać, że będzie on poważnym testem dla branży, a ewentualny wynik pozytywny pozwoli na optymizm dotyczący dalszej części roku.