Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.04.2025 03:53 Publikacja: 16.10.2024 06:00
Foto: Adobestock
Jak wskazują analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego, pierwszy dzień tygodnia przyniósł pogłębienie przeceny rodzimych papierów skarbowych. „Podobnie jak pod koniec ubiegłego tygodnia nie było konkretnego powodu tego ruchu” – przyznają. W ocenie ekspertów BGK w krótkim terminie polskie obligacje mogą się umacniać wraz z przeceną ropy. We wtorek po południu rentowność papierów dziesięcioletnich zniżkowała o 10 pkt baz., do 5,48 proc. Oprocentowanie amerykańskich obligacji dziesięcioletnich zmalało zaś o 6 pkt baz., do 4,05 proc. Ogółem jednak październik jak na razie przynosi osłabienie rynku długu, a rynek cofa się z poziomów poprzednio widzianych w lipcu. Z końcem września dochodowość dziesięcioletnich papierów polskich wynosiła 5,25 proc., a amerykańskich 3,79 proc. Jak przyznają eksperci Alior TFI, od wrześniowej decyzji Fedu o obcięciu stóp procentowych o 50 pkt baz. minął już prawie miesiąc, tymczasem rentowności amerykańskich obligacji zamiast po tej informacji spadać, tydzień w tydzień rosną. „Nie inaczej było w minionym tygodniu, kiedy rentowności długoterminowych obligacji urosły o około 13 pkt baz. To już prawie 50 pkt baz. w trakcie miesiąca. Trudno wskazać jeden powód takiego stanu rzeczy. Na pewno przed wspomnianą obniżką rynek sporo wyceniał. Ponadto wrześniowe dane z rynku pracy publikowane dwa tygodnie temu okazały się bardzo dobre” – czytamy. Jak przyznają eksperci Alior TFI, trudno sobie wyobrazić, aby Fed już na tym etapie zakończył dopiero co rozpoczęty cykl obniżek stóp. „Podobnie EBC, który ma posiedzenie w najbliższy czwartek. Większość analityków oraz zarządzających przewiduje, że ponownie rada gubernatorów zdecyduje się obciąć stopę procentową” – podano.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ale z drugiej strony niewielu zarządzających może pochwalić się w tym roku dotrzymywaniem rynkowi tempa. Fundusze polskich akcji radzą sobie lepiej, kiedy to małe i średnie przedsiębiorstwa rosną mocniej niż duże.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Optymistyczne prognozy gospodarcze to mocna karta, którą gra polska giełda. Niższe stopy nie powinny osłabić banków, za to wzmocnią szereg innych spółek – twierdzą zarządzający funduszami.
Wyniki banków mogą jeszcze nawet lekko rosnąć, ale ciekawsze są dla nas firmy konsumenckie, deweloperzy i częściowo przemysł – mówi Ryszard Miodoński, zarządzający Insignis TFI.
Rynki zagraniczne pozostają silne, bo następuje ucieczka od dolara, a inwestorzy zaczęli szukać dywersyfikacji geograficznej w warunkach niepewności geopolitycznej – mówi Tomasz Bursa, wiceprezes zarządu OPTI TFI.
Na rynkach temperatura zdecydowanie rośnie. Inwestorzy zaczynają zdawać sobie sprawę z problemów gospodarczych, jakie mogą wywołać decyzje polityczne. Jak na razie najbardziej cierpią akcje amerykańskie, ale to sygnał dla papierów skarbowych.
Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami kilku spółek notowanych rynku głównym GPW i NewConnect.
Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, wyniki przedstawi Elektrotim i MCI Capital. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie
Indeks dużych spółek zwyżkuje we wtorkowe przedpołudnie o ponad 2 proc., w całości niwelując poniedziałkowe spadki. Rosną także inne europejskie rynki.
Od kilku tygodni rekordowo dużo zagranicznych funduszy gra na spadek cen akcji polskich firm. Widać zmiany w składzie rejestru. Zniknęły z niego dwie spółki: Żabka i PKO BP. Ale pojawiła się nowa.
Według słów Sekretarza Skarbu Scotta Bessenta, prezydent Trump może przedstawić konkretne rozwiązania w temacie ceł zwrotnych w środę wieczorem polskiego czasu (godz. 20:00).
We wtorek w Parkiet TV podsumujemy I kwartał na rynku walutowym i oczywiście zastanawiamy się, co mogą przynieść kolejne miesiące. Gościem Przemysława Tychmanowicza jest Marek Rogalski, analityk DM BOŚ. Rozmawiamy o dolarze, złotym, jenie oraz franku szwajcarskim. Naszego gościa pytamy m.in.:
Technologiczna spółka ma umowę z Rabobankiem. – Ten kontrakt oraz ostatnie projekty z bankami z listy Fortune 500 wydają się potwierdzać zwrotny moment w komercjalizacji naszej platformy - mówi prezes Paweł Wieczyński.
Żyjemy w epoce pełnej turbulencji na rynkach finansowych – pandemie, konflikty zbrojne, niepewność polityczna, widmo kryzysu zadłużenia w USA i dynamicznie zmieniające się polityki gospodarcze na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają sposobów na ochronę swojego kapitału, jaki i zachowanie możliwości osiągnięcia zysków - nawet w 'trudnych' warunkach.
Jarosław Zagórski dalej kieruje działaniami dewelopera w Polsce. Nie ma planów zmiany strategii ani ryzyka wykupu zapadających w tym roku obligacji – podała spółka. Ostatnie zmiany nie spodobały się części obligatariuszy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas