Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Agata Alicka, dyrektorka departamentu powierniczego Deutsche Bank Polska
Dlaczego sektor funduszy inwestycyjnych w Polsce nie jest tak innowacyjny technologicznie jak np. bankowość?
Rzeczywiście jest tu duża rozbieżność, aczkolwiek warto zauważyć, że system bankowy w Polsce jest z kolei mocno rozwinięty technologicznie na tle krajów zachodnich. Polska bankowość przeskoczyła kilka etapów w swoim rozwoju, wskakując od razu w XXI wiek, zarówno jeśli chodzi o usługi detaliczne, jak i korporacyjne. Zachód dopiero goni rozwiązania w bankowości, które w Polsce od lat są standardem. Na rynku funduszy inwestycyjnych natomiast jest na odwrót. Rynek w Polsce nie jest w tej chwili wystarczająco zautomatyzowany nawet przy najprostszych procesach. Szczególnie mniejsze TFI stoją w tym zakresie w obliczu wielu wyzwań. Z kolei na zachodnich rynkach funduszy czy w Azji mamy pełny automatyzm procesów, dzięki czemu czas między zawarciem transakcji a jej rozliczeniem, czyli de facto wejściem na rynek inwestora, jest znacznie krótszy. Ma to oczywiście związek z większą dojrzałością tych rynków, ale też większą skalą działania asset managerów. W Polsce dopiero jesteśmy w fazie konsolidacji rynku i osiągania na tyle dużej skali, która pozwoli na dokonanie znaczącego technologicznego progresu powiernikom.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.