Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy obecnie inwestuje pan w polskie fundusze inwestycyjne? Jak pan postrzega konkurencyjność tych produktów inwestycyjnych z dzisiejszej perspektywy?
Inwestowałem, inwestuję i będę inwestował w polskie fundusze przy wykorzystaniu narzędzi, które są w Polsce. Byłem nawet zaskoczony, kiedy w czasach rygorystycznych obostrzeń związanych z pandemią udało mi się otworzyć rachunek w TFI w pełni online, a identyfikacja została przeprowadzona także ze skanowaniem twarzy. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że technologicznie polski rynek finansowy, w tym funduszy, jest mocny i dobrze pod tym względem rozwinięty. Funkcjonalności systemów bankowych i rynku kapitałowego w Polsce wyglądają zdecydowanie lepiej niż na Zachodzie. Przyczyna jest prosta – gdy rynek funduszy w zachodniej Europie ewoluował dość powoli, my wystartowaliśmy na technologicznie wyższym poziomie, do którego wiele krajów dopiero dąży. To potężna zaleta, której nie do końca doceniamy, bo się do niej przyzwyczailiśmy. Polacy wymyślili kilka dobrych rozwiązań technologicznych na rynku finansowym czy usług masowych, np. w handlu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.