Jako grupa najwyższą stopę zwrotu po siedmiu miesiącach tego roku osiągnęły fundusze akcji polskich małych i średnich spółek i było to aż 29,2 proc. Tego typu fundusze były też najsilniejsze w samym lipcu, przynosząc średnio aż 7,2 proc. zysku.
W zestawieniu od początku roku do końca lipca na drugim miejscu plasowały się fundusze akcji polskich uniwersalne, czyli produkty skupione raczej na dużych przedsiębiorstwach. Można było zarobić w nich niemal 26 proc., w tym 6,3 proc. w samym lipcu.
W tym roku silne są też także inne rynki wschodzące, z wyjątkiem Azji. Przykładowo fundusze europejskich rynków wschodzących wypracowały w lipcu 6,6 proc. zysku, powiększając tegoroczny dorobek do 17,5 proc. Podobnie portfele globalnych rynków wschodzących zarabiały średnio po niecałe 5 proc., choć w tym przypadku wynik od początku roku wciąż był poniżej 10 proc.
Wspomniane fundusze akcji azjatyckich (bez Japonii) to jedyna grupa funduszy akcji, która po siedmiu miesiącach tego roku tkwiła pod kreską, choć w poprzednim miesiącu wyniki były tu bardzo udane.
Fundusze akcji rynków rozwiniętych zostały zepchnięte w tym roku z najwyższych pozycji. Akcje amerykańskie przyniosły klientom TFI w lipcu zyski rzędu 2,5 proc., co dało 17,2 proc. od początku roku. Fundusze globalnych rynków rozwiniętych zarobiły w poprzednim miesiącu po 2,6 proc. i 15,9 proc. w siedem miesięcy tego roku.