Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grzegorz Witkowski, prezes Insignis
– To największa z naszych dotychczasowych emisji i zapewne jedna z większych w historii rynku funduszy zamkniętych. Tym samym wartość aktywów netto Insignis FIZ, w dwa lata od startu, wzrosła do 380 mln zł – cieszy się Grzegorz Witkowski, prezes Insignis TFI i zarządzający funduszem – razem z Marcinem Petelskim i Adamem Kubickim. Insignis TFI nie korzysta z pośrednictwa sieci dystrybucji przy pozyskiwaniu inwestorów do funduszu. Witkowski zapowiada, że zakończona emisja była ostatnią. – Od początku obiecywaliśmy klientom, że jeśli tylko wartość zarządzanych aktywów może negatywnie wpływać na osiągane stopy zwrotu, zamkniemy fundusz dla nowych wpłat – przypomina Witkowski. Pytany o to, czy teraz Insignis TFI uruchomi nowe produkty, stanowczo zaprzecza. – Chcemy mieć fundusz najwyższej jakości. Żeby osiągnąć ten cel, musimy się skupić na zarządzaniu jednym produktem – przekonuje. – Od startu funduszu dwa lata temu Insignis FIZ wypracował zysk na poziomie 32 proc., osiągając dodatnie stopy zwrotu w 16 z 23 miesięcy. Przejściowy spadek wartości certyfikatu w żadnym momencie nie przekroczył 5 proc. – podkreśla Witkowski. W ostatnich miesiącach tempo wzrostu wartości certyfikatu wyhamowało, od początku roku fundusz zarobił 5 proc. W tym czasie część funduszy zarabiających wyłącznie na wzroście cen akcji zyskała zdecydowanie więcej. – To cena, którą płacimy za możliwość zarabiania także podczas spadków – dodaje Witkowski. Insignis FIZ jest funduszem absolutnej stopy zwrotu o charakterze neutralnym rynkowo – korelacja wycen certyfikatów z notowaniami WIG jest bliska zera.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.
Zależy nam na tym, aby nie tylko fundusze, ale też i skala całego rynku kapitałowego rosła. To bowiem od rynku zależy, jak będą rosły polskie przedsiębiorstwa. Ważne jest więc zachęcenia Polaków do tego, by korzystały z rynku - mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Większość szefów TFI umiarkowanie optymistycznie ocenia perspektywy rynku. Pomóc mogłyby zmiany otoczenia, w tym znaczne podwyższenie limitów IKE i IKZE, a także zrównanie opodatkowania nieruchomości i rynku kapitałowego.
Towarzystwo zaoferuje klientom usługę zarządzania aktywami dla zamożnych klientów.
Tak dużych napływów do funduszy dłużnych jak w maju nie było od jesieni zeszłego roku. Co ciekawe, rośnie apetyt na ryzyko w ramach tej kategorii produktów.