„Luty był kwintesencją tego, czego oczekujemy po roku 2018. Indeksy giełdowe na świecie podlegały silnym wahaniom. Nieźle zachowywały się tylko akcje amerykańskie i rynków wschodzących. Ale S&P500 jest od początku roku już tylko 1,5 proc. na plusie. Na innych rynkach było gorzej" - komentuje Sebastian Buczek, prezes. Przykładowo niemiecki DAX stracił 3,7 proc. przez 2 miesiące. Dolar, rentowności obligacji i ceny surowców również podlegały sporej zmienności.
"Na GPW doszło do sporej przeceny. WIG traci po dwóch miesiącach 3,2 proc. Korektę relatywnie lepiej zniosły średnie i mniejsze spółki, co jest zgodne z naszymi założeniami na rok 2018. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła do 3,38 proc. Złoty nieco się osłabił" - wspomina Buczek.
Jeśli chodzi o wyniki inwestycyjne w br. – największy fundusz Quercus Ochrony Kapitału zyskał 0,44 proc. (nieco powyżej oczekiwań TFI). "Najwyższą stopę zwrotu osiągnął Quercus Rosja z wynikiem 7,4 proc. Ze strategii absolute return na wyróżnienie zasługują: Quercus Multistrategy FIZ 1,9 proc. i Quercus Stabilny 1,0 proc. (aż 2,8 proc. na spadkowym rynku w lutym)" - wskazuje Buczek. "Co do naszych wyników sprzedażowych – saldo nabyć w ubiegłym miesiącu wyniosło minus 150 mln zł i związane było głównie z wycofaniem środków przez dwóch dużych inwestorów instytucjonalnych. Największe napływy zanotował Quercus lev (12 mln zł), zaś największe odpływy Quercus Ochrony Kapitału (spadek o 140 mln zł). Reasumując, po lepszym początku nowego roku na rynkach finansowych, luty przyniósł znaczący wzrost zmienności. Podtrzymujemy nasze ostrożne podejście i zalecamy bardziej defensywne strategie, takie jak Quercus Ochrony Kapitału czy Quercus Stabilny" – podsumowuje Buczek.