Nasdaq p
Problemy powyżej 11 500 pkt powinny ponownie sprowadzić Nasdaq w okolicę 10 800 pkt, gdzie popyt będzie starał się przejąć kontrolę. I to ma szanse się udać, bo rynek potrzebowałby naprawdę silnych i przede wszystkim nowych argumentów, żeby wrócić do październikowo-grudniowych dołków. Wejście: 10 890. Cel: 12 500. SL: 10 300.
Michał Krajczewski
BM BNP Paribas
GBP/USD q
Kurs GBP/USD odbił w ostatnich dniach od istotnego oporu przy 1,24. Równocześnie rynek już dość mocno dyskontuje zakończenie cyklu podwyżek stóp przez Fed, co może tworzyć warunki do korekty w lutym i umocnienia dolara. Cel: 1,20. SL: 1,255.
Złoto q
Zgodnie z przewidywaniami z początku stycznia, złoto kontynuowało ruch w górę. Obecnie jednak inwestorzy już dość mocno pozycjonują się pod osłabienie dolara i zbliżające się obniżki stóp procentowych przez Fed – może to tworzyć warunki do korekty w lutym. Ponadto notowania złota zbliżają się już do ubiegłorocznych maksimów, co chwilowo ogranicza potencjał wzrostowy. Cel: 1870. SL: 2000.
Nifty 50 p
Indyjski rynek akcji zachowywał się relatywnie słabiej w ostatnich dwóch miesiącach, a inwestorzy dokonywali rotacji w kierunku m.in. Chin w związku z oczekiwanym zakończeniem lockdownu. Korekta poprawiła jednak wyceny rynku w Indiach, a notowania indeksu zbliżyły się do strefy wsparcia przy 17 200 pkt tworzonego przez 200-sesyjną średnią kroczącą. Cel: 18800. SL: 17100.
Rafał Sadoch
BM mBanku
EUR/USD p
Fed zbliża się do zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych, podczas gdy w przypadku EBC droga do tego jest jeszcze daleka, co może faworyzować notowania głównej pary walutowej.
Złoto p
Złagodzenie przekazu przez banki centralne będzie sprzyjać notowaniom żółtego metalu.
S&P 500 p
W sytuacji gdy inflacja przestaje być tak dużym problemem jak w 2022 roku, a poziom aktywności spada, banki centralne powinny łagodzić przekaz, co z kolei będzie pomagać cenom akcji.
Kamil Cisowski
DI Xelion
USD/PLN p
Pozytywne otoczenie niezbyt wspierało w styczniu złotego. Spodziewamy się, że korekta spadków dolara, która może towarzyszyć pogorszeniu nastrojów w lutym, pozwoli na tymczasowy powrót kursu USDPLN powyżej 4,40. Napływ środków na polski rynek zaczyna słabnąć, a RPP pozostaje jednym z najbardziej gołębio nastawionych organów decyzyjnych ws. polityki monetarnej na świecie. Jakiekolwiek negatywne niespodzianki inflacyjne mogą skutkować wzmożeniem presji na PLN. W dłuższym terminie (w perspektywie całego roku) pozostajemy do niego raczej pozytywnie nastawieni, ale krótkoterminowo spodziewamy się turbulencji. Cel: 4,45.
Gaz ziemny p
Czterdziestoprocentowa przecena notowań gazu w USA w styczniu doprowadziła do pełnej normalizacji cen surowca. Wprawdzie krótkoterminowo na rynku wciąż występuje nadpodaż, natomiast luty może w naszej opinii przynieść początek odbicia, wywołany m.in. poczynaniami producentów, którzy będą musieli podjąć działania w związku z drastycznie niższym od prognoz popytem. W naszej ocenie w pełni wyceniony jest też już scenariusz braku zimy, na rynku doszło do przereagowania. W sytuacji takiej nierównowagi zajmowanie długich pozycji wiąże się oczywiście z olbrzymim ryzykiem, ale w tym przypadku potencjał zysków wydaje się bardzo znaczący. TP: 3,50.
VIX p
Świetny początek roku odchodzi w przeszłość, reszta kwartału może być naszym zdaniem trudniejsza, m.in. z uwagi na kontrast pomiędzy deklaracjami członków FOMC a oczekiwaniami odnośnie do polityki pieniężnej w drugiej połowie roku, a także nie w pełni satysfakcjonujący przebieg sezonu wynikowego. Nawet jeżeli rynek będzie kontynuował wzrosty, spodziewamy się huśtawki nastrojów. W obliczu wątpliwości co dalszego kierunku ruchu głównych indeksów decydujemy się zająć pozycję na VIX i zagrać na tymczasowy wzrost awersji do ryzyka. Wejście: 19. Cel: 23.
Marek Rogalski
DM BOŚ
EUR/AUD p
Relacja polityk EBC/RBA powinna działać na korzyść wspólnej waluty. Posiedzenie RBA z 7 lutego może dać więcej argumentów dla spekulacji o końcu cyklu podwyżek w Australii.
Pszenica p
Zostaje typ ze stycznia. Uwagę zwraca większe zainteresowanie tzw. softami w ostatnich dniach. Znaczenie mogą mieć perspektywy dla tegorocznych zbiorów.
S&P 500 p
Technicznie w styczniu padły średnioterminowe sygnały kupna na układach średnich MA-50 i MA-200. Tym samym potencjalne korekty w lutym, jeżeli się pojawią, to mogą być krótkotrwałe. Niewykluczone, że Fed popsuje nastroje dopiero przy okazji posiedzenia w marcu.
Sobiesław Kozłowski
Noble Securities
USD/PLN p
Skala umocnienia PLN w ostatnich miesiącach jest znacząca i przy silnym wyprzedaniu na USD/PLN czy wykupieniu EUR/USD tworzy układ wrażliwy na negatywne zaskoczenie lub asymetryczną reakcję na pozytywne informacje i sprzedaż faktów. SL: 4,269.
Miedź q
Optymistyczne czy euforyczne nastawienie do ożywienia gospodarczego w Chinach przy słabnącym impulsie kredytowym w Państwie Środka jest ryzykiem dla notowań miedzi. SL: 4,36.
WIG20 q
Nastroje krajowych inwestorów indywidualnych, które osiągnęły pułap najwyższy od dekady, nie tworzą środowiska sprzyjającego poprawianiu styczniowych maksimów. Stąd zwyżka do górnej strefy wahań z ostatnich tygodni – umownie 1920 pkt – stanowiłaby okazję do zajęcia pozycji krótkiej. Wejście: 1920.
Bartosz Sawicki
Cinkciarz.pl
GBP/PLN q
Stabilizacja kursu złotego powinna okazać się przystankiem przed dalszym umocnieniem PLN. Funt w styczniu miał swoje pięć minut, ale niechęć Banku Anglii do kontynuacji zacieśniania w dalszej części roku zagraża trwałości rajdu funta.
Miedź p
Bardzo niskie zapasy surowca i poprawa kondycji chińskiej gospodarki to połączenie, które powinno utrzymać trend wzrostowy w notowaniach najważniejszego z metali przemysłowych.
Hang Seng China Enterprises p
Spadki z końcówki stycznia nie noszą znamion zmiany trendu. Od listopada indeks porusza się w tendencji wzrostowej i wraz z odbiciem wzrostu w Chinach powinien cechować się znaczną siłą relatywną.
Andrzej Kiedrowicz
PKO BP
EUR/USD q
Wydaje się, że rynek nie doszacował utrzymania jastrzębiego nastawienia większości członków FOMC, co będzie ograniczało pole do obniżek stóp procentowych w USA w drugiej połowie 2023 r. i powinno doprowadzić do korekty trendu wzrostowego na parze.
Ropa Brent p
Wzrost globalnego popytu na paliwa w związku z odbudową koniunktury gospodarczej w Chinach po zniesieniu restrykcji covidowych wraz z utrzymaniem limitów produkcji przez kraje zrzeszone w OPEC+ powinno wspierać wzrost cen ropy.
Nasdaq 100 q
Utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej przez Fed zmniejszyłoby prawdopodobieństwo wypełnienia się scenariusza miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki, wywierając presję na akcje spółek, szczególnie z kategorii ,,growth”, na których oparty jest indeks.
Michał Stajniak
XTB
EUR/USD p
Para EUR/USD zatrzymała na moment swój rajd, ale po zawirowaniach związanych z decyzjami banków centralnych oczekuje się kontynuacji słabości dolara i przypływów gotówkowych do wcześniej mocno wyprzedanych rynków. Z perspektywy długoterminowej euro wciąż pozostaje tanie, a dodatkowo niskie ceny gazu powodują bardzo atrakcyjne warunki handlowe dla euro. Cel: 1,11. SL: 1,o7.
Srebro p
Srebro miało się nieco gorzej niż w ostatnich tygodniach, ale oczekiwania dotyczące fundamentów pozostają niezmienne. Rynek srebra ma doświadczyć ogromnego deficytu. Widać również coraz większe zaangażowanie funduszy. Cel: 25. SL: 22.
Hang Seng p
Po wyraźnym cofnięciu w ostatnim tygodniu stycznia Hang Seng wygląda atrakcyjnie, oczekując na dalsze otwieranie się chińskiej gospodarki. Indeksy PMI w Chinach uległy poprawie i w najbliższym czasie powinniśmy w dalszym ciągu słyszeć o kolejnych działaniach mających na celu wsparcie chińskiej gospodarki przez rząd. Chociaż sam indeks dotyczy spółek z Hongkongu, to wpływ Chin jest tutaj dosyć spory. Cel: 24 000. SL: 20 500.
Mateusz Namysł
Santander BM
USD/PLN p
Różnica w poziomie inflacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi przy zmniejszającym się dysparytecie stóp procentowych uzasadnia zwiększone prawdopodobieństwo ruchu wzrostowego USD/PLN.
Gaz ziemny p
Cena gazu w Stanach Zjednoczonych spada niczym nóż, który można spróbować złapać. Obecnie dostrzegam atrakcyjny poziom ponoszonego ryzyka do potencjalnych korzyści w perspektywie miesiąca, który jest w sezonie grzewczym. Odbicie będzie możliwe zwłaszcza w przypadku spadku obserwowanych temperatur. Cel: 3,50. SL: 2,2.
Nasdaq 100 q
Ogłaszane zwolnienia w spółkach technologicznych mogą wskazywać na spadek dynamiki wzrostu przychodów, co może przełożyć się na spadek mnożników wyceny, a dodatkowo banki centralne nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w kwestii podwyżek stóp procentowych, co może zwiększać presję na notowania spółek technologicznych, które bardzo dobrze zaczęły 2023 rok.
Łukasz Zembik
Oanda TMS Brokers
GBP/USD q
Dużo będzie zależeć od amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Z kolei słabe dane gospodarcze z Wielkiej Brytanii oraz brak zdecydowania Banku Anglii będą małym wsparciem dla funta, który w stosunku do dolara powinien ulec deprecjacji. Jeśli spojrzymy na indeks dolarowy, to widzimy budujący się średnioterminowy dołek. Kurs znajduje się blisko linii trendu spadkowego, a jego przełamanie może oznaczać większą korektę wzrostową. Z kolei na wykresie GBP/USD widać, że kurs formuje układ podwójnego szczytu, która w teorii przynajmniej zapowiada nieco głębsze zejście notowań na „południe.” Wejście: 1,232. Cel: 1,19.
Gaz ziemny p
Cena spadła do poziomów najniższych od kwietnia 2021 roku. To też największy w historii spadek cen w tak krótkim czasie. Aktualnie cena oscyluje wokół dołków z marca sprzed niespełna dwóch lat. Przyczyną takiego obrazu jest wysoka produkcja (najwyższa w historii) gazu w USA oraz stosunkowo łagodna pogoda (najcieplejszy styczeń od 15 lat). Uważam, że spadek jest przesadzony i najbliższy miesiąc przyniesie lekkie odreagowanie ceny. Wejście: 2,623. Cel: 3,55.
DAX q
Zakładam, że EBC utrzyma swoją „jastrzębią” retorykę, która negatywnie może wpłynąć na indeksy europejskie. Oczekuję korekty technicznej w okolice 14 570 pkt. Tej wielkości spadki będą bardzo podobne do tych obserwowanych pod koniec ubiegłego roku. Zakładam, że korekta zakończy się również na wypadającym w tamtym obszarze wsparciu horyzontalnym oraz zniesieniu wewnętrznym 50-proc. Fibo styczniowego impulsu wzrostowego. Wejście: 15096. Cel: 14570.