Reklama

Popyt na razie spada, ale spółki stawiają na rozwój branży

W najbliższych tygodniach Azoty powinny ruszyć z produkcją propylenu i polipropylenu w Policach, a za półtora roku Orlen ma uruchomić w Płocku dodatkowe moce w zakresie etylenu i propylenu. Ciech z kolei stawia na utrzymanie rentowności. Dziś popyt na tworzywa spada, ale wszyscy liczą na wzrost.
Orlen realizuje w Płocku sztandarowy projekt petrochemiczny o nazwie Olefiny III. Niedawno podawał,

Orlen realizuje w Płocku sztandarowy projekt petrochemiczny o nazwie Olefiny III. Niedawno podawał, że wchodzi on w kolejną fazę budowy. Fot. prlen/mat. prasowe

W tym roku krajowe zakłady istotnie zmniejszyły produkcję tworzyw sztucznych w formach podstawowych, w tym zwłaszcza polimerów. Z ostatnich danych GUS wynika, że w okresie styczeń–kwiecień wyniosła ona 1,03 mln ton, co w ujęciu rok do roku oznaczało spadek o 16,7 proc. Szczególnie duże zniżki są widoczne w produkcji polipropylenu (spadek o 23,7 proc.) i polichlorku winylu (-20,6 proc.).

Tymczasem krajowe koncerny inwestują miliardy złotych w budowę nowych instalacji. Jeszcze w czerwcu powinna być gotowa sztandarowa inwestycja grupy Azoty. Chodzi o budowę instalacji do produkcji propylenu o mocy 429 tys. ton rocznie i polipropylenu o zdolnościach sięgających 437 tys. ton. Łączna wartość inwestycji w ramach projektu Polimery Police przekroczy 1,8 mld USD (7,6 mld zł według obecnego kursu NBP). Dzięki niej koncern chce dołączyć do grona czołowych producentów polipropylenu w Europie.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!

Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.

Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama