Zwrot w orzecznictwie czy jednostkowe przypadki?

Jedna z kancelarii prawniczych stawia tezę, że ostatnio sądy przestały automatycznie orzekać na korzyść posiadaczy kredytów CHF. Kancelarie „frankowe” odpowiadają, że to jedynie wyjątek potwierdzający regułę.

Publikacja: 23.05.2024 06:00

Zwrot w orzecznictwie czy jednostkowe przypadki?

Foto: Adobestock

Począwszy od marca, odnotowaliśmy wyroki korzystne dla sektora bankowego – informuje kancelaria prawna Octo Legal, która reprezentuje instytucje finansowe w tzw. sporach frankowych z konsumentami.

– Wyroki nie są jeszcze prawomocne, jednak zauważalny jest zwrot w orzecznictwie sądów krajowych, które dotychczas unieważniały umowy powiązane z walutą obcą niejako automatycznie – komentuje dla „Parkietu” Martyna Kochanowska-Dżbik, wspólnik kancelarii Octo Legal. – W prowadzonych przez nas sprawach, które zakończyły się pozytywnie dla banków, dostrzegamy, że sądy poczyniły dokładną analizę materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie, natomiast dowód z przesłuchania kredytobiorców słusznie potraktowały jako środek subsydiarny względem przedstawionych przez strony dowodów z dokumentów – zaznacza.

Prawniczka wskazuje też na wyroki, wskutek których doszło do modyfikacji zobowiązania poprzez wyeliminowanie klauzul przeliczeniowych uwzględniających tabele kursowe banku i zastąpienie ich innym miernikiem wartości, bez unieważniania umów w całości.

– W dobie masowego unieważniania kredytów powiązanych z walutą obcą, konsekwencją czego frankowicze otrzymują kredyt 0 proc., tj. zwracają zobowiązanie dokładnie w takiej kwocie, jaką pożyczyli, bez odsetek ani marży dla banku, każdy wyrok korzystny dla sektora motywuje, aby zajmując stanowisko końcowe, dokonać dokładnego podsumowania sprawy i zwrócić uwagę sądu na zgromadzony w sprawie materiał dowodowy – przekonuje Martyna Kochanowska-Dżbik.

Octo Legal powołuje się przy tym na cztery wyroki (w tym na trzy sądów okręgowych ze Słupska, Gliwic i Gdańska oraz jeden Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu).

Z tezą o jakimkolwiek zwrocie w tzw. sadze frankowej nie zgadzają się jednak prawnicy reprezentujący posiadaczy kredytów w CHF. – Orzecznictwo w sprawach frankowych jest ukształtowane i jednolite w skali całego kraju. Oczywiście, zawsze mogą zdarzyć się sytuacje, w której kredytobiorca przegra sprawę, natomiast są one jednostkowe i bardzo zindywidualizowane – ripostuje Wojciech Bochenek, radca prawny z kancelarii Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy. – Ocenianie spraw przez pryzmat pojedynczego przypadku nie wytrzyma konfrontacji z ogółem zapadających orzeczeń w sądach powszechnych – podkreśla.

– W przypadku frankowiczów konsumentów nie ma mowy o żadnym zwrocie w orzecznictwie – zaznacza też radca prawny Radosław Górski z kancelarii Radosław Górski i Wspólnicy. – Wygrywają oni masowo swoje procesy sądowe na terenie całego kraju – dodaje. Statystyki pokazują, że na 100 prawomocnych wyroków 99 jest korzystnych dla frankowiczów, a tylko jeden – dla banków.

Prawnicy przypominają też, że do umocnienia i podtrzymania obecnej linii orzeczniczej przyczyniły się ostatnie wyroki TSUE, a także kwietniowa uchwała polskiego Sądu Najwyższego. – SN postawił kropkę nad „i” w krajowym orzecznictwie, podtrzymując kierunek stwierdzenia nieważności umowy kredytowej – wskazuje Bochenek.

Również same banki nie raportują, by doszło do jakiegoś przełomu w sprawach frankowych. Przykładowo z danych podawanych przez mBank wynika, że w I kwartale tego roku zapadły 752 prawomocne wyroki dotyczące kredytów w CHF, z czego 747, czyli aż 99,3 proc., było pozytywnych dla klientów, jedynie pięć – dla banku.

Nieco lepiej wygląda sprawa w PKO BP. Z naszej analizy informacji podawanych przez bank wynika, że w okresie styczeń–marzec liczba prawomocnych wyroków wzrosła o 676, z czego w 49 sprawach wygranym okazał się bank, zaś frankowicze – w 627. Niemniej klienci PKO BP i tak w I kwartale tego roku pokonali bank w 92,7 proc. przypadków.

Ogólnie rzecz biorąc, zdecydowana większość wygranych przez frankowiczów procesów kończy się dla nich najkorzystniejszym rozwiązaniem, czyli unieważnieniem umowy kredytowej i uzyskaniem tzw. darmowego kredytu, pozostałe – to głównie konwersja umowy na złote z oprocentowaniem opartym na stawce LIBOR.

Finanse
Drastyczny spadek udziału kredytów w gospodarce
Materiał Promocyjny
Monika Kania: Wzmacniamy obecność na rynkach
Finanse
Przegląd kadry na GPW. Szykują się kolejne zmiany w zarządzie?
Finanse
Czy giełdowe byki stać na wyprowadzenie kolejnego ciosu?
Finanse
Stanisław Kluza, ekonomista SGH: Państwo jest zamożne zamożnością obywateli
Materiał Promocyjny
ESG w Logistyce - budowanie zrównoważonych praktyk biznesowych
Finanse
Sławomir Panasiuk oficjalnie wiceprezesem GPW
Finanse
MF sprzedało na przetargu zamiany obligacje za 7,2 mld zł