Z oszczędnościowej oferty banków najczęściej korzystali respondenci z najwyższymi dochodami – od 7 tys. zł netto wzwyż (65 proc.), po studiach (63 proc.), a także mieszkający w dużych miastach powyżej 250 tys. osób (60 proc.). Z kolei wśród 47 proc. ankietowanych, którzy nie korzystali w przeszłości z produktów oszczędnościowych, znalazło się najwięcej Polaków z wykształceniem podstawowym (61 proc.) oraz o zarobkach między 2001 a 2999 zł netto (60 proc) – wynika z badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak”. Osoby, które korzystały z produktów oszczędnościowych, najczęściej stawiały na konta oszczędnościowe (64 proc.) oraz lokaty (56 proc.). Na kolejnym miejscu znalazły się obligacje skarbowe (17 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się rachunki IKE i IKZE (6 proc.). – Już niemal dwie trzecie respondentów, którzy korzystali w przeszłości z produktów oszczędnościowych, miało konto oszczędnościowe, a ponad połowa ankietowanych z tej grupy lokatę. Przewidujemy, że świadomość Polaków w tym zakresie będzie systematycznie rosła, a wykorzystywane produkty zdywersyfikują się – komentuje Magdalena Drążkowska, menedżerka ds. depozytów detalicznych z Santander Consumer Banku.
Budżet pod kontrolą
Polacy zaczęli odczuwać większą potrzebę pilnowania swojego budżetu. Już 52 proc. respondentów odpowiedziało, że w ciągu ostatniego roku postanowiło kontrolować wydatki bardziej niż w ubiegłych latach. Ponad trzy czwarte (77 proc.) deklaruje, że nie wydaje pieniędzy na zachcianki. Jednak tylko co piąty Polak korzysta z narzędzi, które pomagają kontrolować budżet domowy i oszczędności. Po przeciwnej stronie znalazło się 42 proc. osób, które nie obserwowały to, na co wydają pieniądze bardziej niż wcześniej.
W jaki sposób kontroluje się budżet? Dwie trzecie Polaków z tej grupy (66 proc.) stara się kupować tylko te rzeczy, które są im potrzebne. Kolejną powszechnie stosowaną metodą jest porównywanie ofert w sklepach i wybór tańszych propozycji (36 proc.). Ostatnie miejsce na podium zajęły ex aequo robienie list zakupów oraz kupowanie w trakcie promocji lub wyprzedaży (w obu przypadkach po 35 proc. ankietowanych unikających niepotrzebnych wydatków). Co 11. ankietowany, który unika zbędnych wydatków, twierdzi, że w tym celu pomaga mu kupowanie za gotówkę (9 proc.), a inni ograniczają kwoty wydane na transport lub negocjują ceny (5 proc. wskazań w obu przypadkach). Tych, którzy stwierdzili, że zwiększyli kontrolę swoich wydatków w ciągu ostatniego roku, zapytano, czy w związku z tym częściej korzystali z okazji cenowych. Niemal trzy czwarte ankietowanych (71 proc.) odpowiedziało twierdząco. Zwłaszcza najmłodsi respondenci w wieku 18–29 lat regularnie poszukiwali wyprzedaży i wykorzystywali benefity wynikające z programów lojalnościowych – takie działania podjęło aż 82 proc. z nich. Co więcej, panie robiły to częściej niż panowie, odsetek w tych grupach wyniósł odpowiednio 76 proc. oraz 64 proc.