Najlepszy tydzień S&P 500 był tylko wzrostem na rynku bessy?

Zdaniem stratega Morgana Stanleya najlepszy tydzień indeksu S&P 500 w roku był po prostu wzrostem na rynku bessy.

Publikacja: 06.11.2023 13:07

Najlepszy tydzień S&P 500 był tylko wzrostem na rynku bessy?

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Brakuje wsparcia technicznego i podstawowego, napisał w poniedziałek Michael Wilson w notatce. Powołując się na ponure perspektywy zysków, słabsze dane makro i pogarszające się opinie analityków, „trudno nam być bardziej podekscytowanymi wzrostami na koniec roku” – dodał, zauważając, że wzrost „wygląda bardziej jak rajd na rynku bessy niż początek dobrej koniunktury i trwałego wzrostu.”

Nastroje poprawiły się w zeszłym tygodniu po tym, jak przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasugerował, że amerykański bank centralny może już zakończyć najbardziej agresywny cykl zacieśniania polityki pieniężnej od czterech dekad. Nadzieje inwestorów na miękkie lądowanie gospodarcze spowodowały wzrost indeksów S&P 500 i Nasdaq 100 o około 6 proc., podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła.

Nadal utrzymują się obawy dotyczące wpływu wyższych i dłuższych stóp procentowych na popyt, przy czym spółki wyrażają obawy w związku z groźbą spowolnienia gospodarczego w tym sezonie wyników. Wilson podtrzymał w tym roku niezmiennie niedźwiedzie nastawienie do akcji.

– Spadek rentowności obligacji skarbowych był bardziej związany z niższymi niż oczekiwano wytycznymi dotyczącymi emisji kuponów i słabszymi danymi gospodarczymi, w przeciwieństwie do byczej interpretacji (w przypadku akcji), że Fed obniży stopy procentowe na początku przyszłego roku – powiedział Wilson, który został mianowany najlepszym strategiem portfelowym w najnowszym badaniu Institutional Investor.

Wzrost indeksu S&P 500 w czwartym kwartale 2023 r. „jest bardziej prawdopodobny niż nie” – stwierdził w notatce Michael Wilson z Morgan Stanley. Wilson i inni stratedzy stwierdzili, że większość inwestorów wierzy w potencjalny wzrost, jeśli obecny poziom utrzyma się w krótkim okresie, pomimo utrzymujących się obaw związanych z wyższymi stopami procentowymi i spowolnieniem wzrostu gospodarczego.

– Wiele osób nadal zastanawia się dłużej, niż by sobie tego życzyło, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przegapienia roku, w którym wąska siła megakapitałów wyznaczała benchmarki – stwierdzili, mimo że poziom zaufania mógł nieco osłabnąć.

Morgan Stanley podtrzymuje cenę docelową indeksu S&P 500 na koniec roku na poziomie 3900 i uważa, że ​​najlepszym sposobem na zajęcie pozycji jest sztanga akcji defensywnego wzrostu, które przynoszą stabilne zyski, oraz akcji cyklicznych z końca cyklu, takich jak spółki energetyczne. Wilson, jeden z najbardziej niedźwiedzich głosów na Wall Street powiedział, że pozytywne nastroje na rynku zależą od utrzymania się obecnych cen akcji w krótkim terminie.

Jeśli tak się nie stanie, możemy zaobserwować szybkie przesunięcie pozycjonowania w stronę blokowania zysków i/lub względnych wyników na koniec roku – stwierdził.

Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW