Hamowanie leasingu w 2022 r. wykorzystały firmy wynajmu aut

Wojna w Ukrainie, problemy z dostępnością aut, wysoka inflacja przełożyły się na spadek dynamiki sprzedaży firm leasingowych w 2022 r.

Publikacja: 30.12.2022 05:00

Hamowanie leasingu w 2022 r. wykorzystały firmy wynajmu aut

Foto: Adobe Stock

O ocenę mijającego roku na rynku leasingu poprosiliśmy przedstawicieli branży.

– Wyniki naszej branży po trzech kwartałach 2022 r. potwierdzają stabilną sytuację polskiego leasingu, zgodną z oczekiwaniami firm członkowskich ZPL. Mamy nieznaczny spadek względem 2021 r., ale zgodny z przewidywaniami – mówi Andrzej Sugajski, prezesa zarządu Związku Polskiego Leasingu.

Tłumaczy, że otoczenie makroekonomiczne – spadek dynamiki inwestycji, wysoka inflacja, wzrost stóp procentowych – nie sprzyjało wzrostom na rynku leasingu. – Te czynniki zapewne wciąż będą miały wpływ na kondycję branży w 2023 r. Obecnie obserwujemy jedną dobrą zmianę, rośnie dostępność przedmiotów leasingu w porównaniu z okresem sprzed 6 czy 12 miesięcy. To powinno pozytywnie wpłynąć na wyniki branży w nadchodzącym roku – ocenia szef ZPL.

– Rynek leasingu jest stabilny, chociaż w ostatnich 12 miesiącach nieco wyhamował, na co wpływ miały m.in. obserwowany od grudnia 2021 r. wzrost stóp procentowych oraz wybuch wojny w Ukrainie, która doprowadziła do wzrostu cen surowców. W efekcie spadła dynamika inwestycji, bo przedstawiciele wielu branż utracili pewność, czy zaplanowane projekty będą rentowne. Obniżył się także popyt konsumpcyjny, a firmy odnotowywały rekordowy wzrost stanów magazynowych – mówi Paweł Pach, prezes zarządu PKO Leasing. – Spodziewamy się, że pełne wyzwań dla naszego rynku otoczenie makroekonomiczne nie zmieni się znacząco w 2023 r., chociaż obserwujemy poprawę dostępności środków trwałych. Niewykluczone natomiast, że osłabienie inflacji będzie sprzyjać obniżkom stóp procentowych, co zwiększy przewidywalność projektów inwestycyjnych i pozytywnie wpłynie na popyt – dodaje. Jego zdaniem na wyraźną poprawę koniunktury rynek leasingu prawdopodobnie poczeka jednak do 2024 r.

Także Cezary Raczyński, prezes zarządu mLeasing, zwraca uwagę na rosnące stopy procentowe, małą dostępność przedmiotów leasingu i obawy o ceny energii. To szkodziło rynkowi. – W 2023 r. z pewnością czeka nas większe zainteresowanie finansowaniem w euro. Już od połowy bieżącego roku obserwujemy wzrost transakcji w euro, które mają dać niższą stopę procentową, nawet za cenę ryzyka kursowego – mówi Raczyński.

Zdaniem Marcina Sobczaka, wiceprezesa ING Lease (Polska), w 2022 r. potwierdziła się bardzo duża odporność rynku leasingu na kumulację negatywnych zjawisk. Takimi była wojna w Ukrainie, problemy z dostępnością przedmiotów leasingu czy wysoka inflacja. – To, co będzie się działo w 2023 r., będzie uzależnione od skali, w jakiej ewentualne dalsze pogorszenie sytuacji makroekonomicznej przełoży się na nierównowagę w skali mikro, a w konsekwencji decyzje przedsiębiorców o zaniechaniu lub odłożeniu w czasie wydatków inwestycyjnych z jednej strony oraz apetytu na ryzyko finansujących z drugiej strony – mówi szef ING Lease.

Lepsze nastroje panują na rynku długoterminowego wynajmu aut, który w mijającym roku notował solidne wzrosty. – W obecnej sytuacji gospodarczej firmy i przedsiębiorców przekonują takie cechy wynajmu długoterminowego, jak stała wysokość raty niezależna od stóp procentowych, brak konieczności uiszczenia wkładu własnego czy uwzględnienie w miesięcznej racie wszystkich kosztów związanych z obsługą i serwisem auta – mówi Robert Antczak, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW