Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.06.2020 05:01 Publikacja: 23.06.2020 05:01
Prof. Krzysztof Jajuga, były członek Rady Giełdy.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
W poprzedniej kadencji Rady Giełdy inwestorów indywidualnych reprezentował prof. Krzysztof Jajuga. I tym razem Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, jako akcjonariusz mniejszościowy GPW, zgłosiło jego kandydaturę. W decydującym momencie Skarb wstrzymał się jednak od głosu, a kandydatura Jajugi przepadła.
– Szkoda, że wybór nawet jednego miejsca w Radzie Giełdy przewidzianego dla inwestorów mniejszościowych nie może zostać dokonany z grona tej grupy akcjonariuszy GPW. Od kilku lat obserwujemy praktykę, zgodnie z którą to Skarb Państwa, mający i tak większość w Radzie Giełdy, decyduje o tym, kto ma reprezentować akcjonariuszy mniejszościowych. Postulowaliśmy już wiele razy, tak jak i inni mniejszościowi akcjonariusze, że jeśli tak ma pozostać, to należałoby skończyć z fikcją i nie twierdzić, że w Radzie Giełdy mamy przedstawiciela akcjonariuszy mniejszościowych wybieranych z ich grona – nie kryje oburzenia Jarosław Dominiak, prezes SII. Rozczarowani mogą być również brokerzy. Z dwóch zgłoszonych przez nich kandydatur poparcie zyskał tylko Michał Bałabanow związany z grupą PKO BP. Do Rady Giełdy nie dostała się natomiast Agnieszka Rostkowska, wiceprezes DM Banku Handlowego. Na otarcie łez maklerom pozostaje fakt, że w radzie nadzorczej nadal będzie zasiadał Filip Paszke, który wywodzi się z tego środowiska, a którego kandydaturę zgłosiło NN OFE. Kolejną kadencję w Radzie Giełdy spędzi też Eugeniusz Szumiejko, którego zgłosił Bank Pekao. Warto jednak zauważyć, że doświadczenie Szumiejki z rynkiem kapitałowym kończy się właśnie na zasiadaniu w Radzie Giełdy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mamy rekordy na warszawskiej giełdzie, niedługo zaczną spadać stopy procentowe. To jest dobry czas, aby zainwestować w promocję i marketing rynku kapitałowego – mówi Tomasz Bardziłowski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu obligacje skarbowe sześciu serii o łącznej wartości 8 291,9 mln zł, podał resort. Popyt wyniósł łącznie 10 217,1125 mln zł.
Posiadacze hipotek ze stałym oprocentowaniem mogą czuć się coraz bardziej sfrustrowani, bo ich raty nie spadną w najbliższym czasie. Jaką ofertę przygotowują dla nich banki?
Chociaż w piątek indeksy warszawskiej giełdy notowały niewielkie zmiany, to emocji na szerokim rynku i tak nie brakowało. W centrum uwagi było m.in. Dino, JSW, Alior, Będzin czy też Spyrosoft.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
– To historyczny moment dla polskiego rynku kapitałowego i symbol zaufania inwestorów do siły naszej gospodarki i potencjału polskich spółek – tak zdobycie przez indeks szerokiego rynku poziomu 100 tys. pkt skomentował Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
W czwartek WIG przebił pierwszy raz w historii poziom 100 tys. pkt. Wydarzenie to nie uszło uwadze m.in. ministrowi finansów, Andrzejowi Domańskiemu oraz przewodniczącemu KNF Jackowi Jastrzębskiemu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas