Janusz Kowalski, sekretarz stanu w MAP, oraz Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.
Mowa o eVoting-board, rozwiązaniu, które ma umożliwić zdalne głosowania podczas obrad zarządu spółki, rad nadzorczych oraz komitetów rad nadzorczych. W praktyce więc członkowie zarządów i rad nadzorczych będą mogli z dowolnego miejsca uczestniczyć w posiedzeniach i oddawać ważne głosy. Testy nowej aplikacji trwają i możliwe, że będzie ona dostępna do wykorzystania już od II kwartału tego roku.
– eVoting cały czas się rozwija. W najbliższym czasie uruchomimy aplikację eVoting-board, która umożliwi zdalne głosowanie przez zarządy spółek, rady nadzorcze oraz komitety raz nadzorczych. Liczymy, że aplikacja ta przyczyni się też do większej popularyzacji w spółkach aplikacji eVoting i przyciągania akcjonariuszy spółek do aktywnego uczestnictwa w życiu firm i w rynku kapitałowym. Rozwiązanie to jest bezpieczne, udostępniliśmy je rynkowi we wrześniu 2019 r. , ale wierzę, że zmiany legislacyjne i te wprowadzone w kodeksie spółek handlowych przyczynią się do znacznego wzrostu zainteresowania zdalnym uczestnictwem w walnych zgromadzeniach. Właściwie rozwiązania legislacyjne potrzebują bowiem narzędzi, aby je realizować – mówi Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
Zmiany w prawie, które umożliwiły wykorzystanie elektronicznych środków komunikacji w spółkach, były odpowiedzią na pandemię koronawirusa i zostały wprowadzone w marcu ubiegłego roku.
– W czasie pandemii przygotowaliśmy istotne zmiany regulacyjne które okazały się przełomowe z punktu widzenia działalności spółek kapitałowych, przede wszystkim tych, które są notowane na GPW – mówi Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Cieszymy się, że to właśnie Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, spółka, której synonimem jest bezpieczeństwo i profesjonalizm, prezentuje rozwiązania, wypełniające możliwości, jakie dały nam zmiany w kodeksie spółek handlowych, a więc możliwość wykorzystania na szeroką skalę środków elektronicznej komunikacji. Osoby z zagranicy czekały na takie rozwiązania, by móc inwestować w Polsce i uczestniczyć w życiu biznesowym Polski w łatwiejszy sposób – podkreśla Kowalski. PRT