Wzrost liczby cyberataków oraz postęp technologiczny wpływają na potrzebę banków ciągłego dostosowywania strategii bezpieczeństwa do dynamicznie zmieniających się wyzwań. Nowoczesne technologie, takie jak rozwiązania sztucznej inteligencji (SI), ChatGPT czy technologia blockchain w mojej opinii odgrywają coraz większą rolę w wykrywaniu i neutralizowaniu zagrożeń. Dlatego też, aby sprostać rosnącym wyzwaniom, banki powinny inwestować w zaawansowane systemy ochrony i innowacyjne rozwiązania technologiczne.
Najnowsze badania1 pokazują, że polskie firmy traktują inwestycje w cyberbezpieczeństwo bardzo poważnie, nawet bardziej niż w sztuczną inteligencję, co tylko podkreśla, jak istotny jest to aspekt działania w aktualnym otoczeniu biznesu.
Uważam, że trendy, które kształtują krajobraz cyberbezpieczeństwa, będą kluczowe w rozwoju sektora finansowego. Aby jednak mówić o samych strategiach cyberbezpieczeństwa, warto najpierw przeanalizować aktualne wyzwania w zakresie zagrożeń, aby lepiej zrozumieć, z czym muszą się mierzyć banki i instytucje finansowe. Raport EY i IIF2 wyróżnia kilka kluczowych zagrożeń oraz trendów, które kształtują obecny krajobraz ryzyka cyberbezpieczeństwa.
Na pierwszym miejscu zostały zdiagnozowane zagrożenia geopolityczne. Konflikty międzynarodowe, takie jak wojna w Ukrainie, napięcia na Pacyfiku czy interwencja w Strefie Gazy, znacząco zwiększają ryzyko cyberataków, które mogą zakłócać działalność banków i prowadzić do strat finansowych. Kolejnym wyzwaniem są zaawansowane ataki cybernetyczne. Coraz bardziej skomplikowane i wykorzystujące nowoczesne technologie, a co za tym idzie trudniejsze do wykrycia i neutralizacji.
Transformacja cyfrowa dzieje się na naszych oczach. Wprowadzanie nowych technologii jest szansą, ale niesie ze sobą ryzyko powstawania nowych luk bezpieczeństwa, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Dlatego bardzo ważne jest wypełnianie wymogów regulacyjnych. Instytucje bankowe powinny nieustannie dostosowywać swoje systemy i procedury, aby spełniać zmieniające się przepisy dotyczące bezpieczeństwa informacji.