Docelowo liczba spółek zobowiązanych do ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju w Europie wzrośnie do ponad 50 tysięcy z niespełna 12 tysięcy obecnie.
Jednym z ważniejszych wyzwań będzie organizacja zarządzania danymi zgodnie z wymogami ESRS. W szczególności optymalizacji gromadzenia danych, ich przechowywania oraz udostępnianie. Okazuje się, że poziom zaawansowania w tym zakresie w większości firm jest na wczesnym etapie zaawansowania, co wiąże się z wieloma wyzwaniami w najbliższej przyszłości, szczególnie z perspektywy jakości danych, osób zaangażowanych w prace związane z zarządzaniem danymi i tym samym koszty wynikające z tego procesu.
Potwierdzają to wyniki ciekawych badań, które pojawiły się w ostatnim czasie na rynku. Z przeprowadzonych analiz wynika, że 98 proc. respondentów identyfikuje zakres swoich danych ESG, 87 proc. twierdzi, że musi podjąć dostosowanie procesów raportowania do wymogów wynikających z nowych przepisów, a 83 proc. wskazało, że zebranie dokładnych danych w celu spełnienia wymogów dyrektyw CSRD będzie wyzwaniem dla ich firm.
Wśród wyzwań związanych z raportowaniem 41 proc. odpowiedzi wskazuje na ciągły wzrost zakresu wymaganych do raportowania danych. Dla 18 proc. ankietowanych problemem jest odpowiadanie na wymogi związane z raportowaniem, zaś 16 proc. odpowiedzi wskazuje na złożoność zarządzania danymi z różnych źródeł i systemów wewnętrznych.
W niemal wszystkich branżach specjaliści wskazali, że ich najważniejszym problemem w raportowaniu ESG jest przestrzeganie nowych wymogów regulacyjnych, przy czym wielość wymagań uważa się za jedno za największych wyzwań, w szczególności odnosi się to do przestrzegania globalnych standardów, oraz prezentacja danych w ujęcie jakościowym i ilościowym.