To ważny krok w zakresie uregulowania zasad raportowania danych ESG na rynku europejskim. W szczególności prowadzą one, po pierwsze, do ujednolicenia zakresu oraz definicji wskaźników, po drugie, wprowadzają ustrukturyzowanie formatu tych wskaźników w języku XBRL i po trzecie, nakładają obowiązek atestacji publikowanych przez podmioty objęte obowiązkami raportowania sprawozdań.
Warto dodać, że w tym samym czasie Rada Międzynarodych Standardów Zrównoważonego Rozwoju (ISSB) ustanowiła własne, globalne standardy ujawniania informacji finansowych związanych ze zrównoważonym rozwojem i klimatem dla rynków kapitałowych, które mają mieć zastosowanie do przedsiębiorstw i instytucji finansowych. Pod koniec czerwca ISSB wydała pierwsze dwa standardy ujawniania zrównoważonego rozwoju zgodne ze swoimi założeniami. Definiują one ogólne wymagania dotyczące ujawniania informacji finansowych związanych ze zrównoważonym rozwojem (S1) oraz skupiają się na ujawnieniach związanych z klimatem (S2).
Ponadto ważnym graczem na polu raportowania ESG jest Global Reporting Initiative (GRI), organizacja, która wprowadziła własne standardy powszechnie wykorzystywane przez firmy na całym świecie.
Na horyzoncie raportowania ESG w tym samym czasie pojawiły się dwa nowe standardy raportowania, co może budzić ryzyko niepewności, który standard będzie pożądany z punktu widzenia użytkowników tych raportów: inwestorów, analityków, zarządzających funduszami czy agencji ratingowych. Dlatego tak ważne jest dążenie do tego, aby budować globalny standard, który będzie korzystny zarówno dla przedsiębiorstw, dostawców raportu, jak i inwestorów – użytkownikom raportów. Wydaje się, że takie działania są podejmowane.
Na początku września EFRAG i GRI poinformowały, że osiągnęły porozumienie w zakresie interoperacyjności pomiędzy swoimi standardami w odniesieniu do raportowania zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z wymogiem CSRD dotyczącym przyjęcia podejścia podwójnej istotności i uwzględnienia istniejących standardów definicje, koncepcje i ujawnienia dotyczące skutków ESRS i GRI są w pełni dostosowane. Tam, gdzie nie było to możliwe, doszło do ich wyrównania. Oznacza to, że podmioty raportujące według GRI będą dobrze przygotowane do raportowania w ramach ESRS. Jednocześnie firmy, które będą podlegać wymogom ESRS, będą uznawane za raportujące według standardów GRI, dzięki czemu unikną ciężaru wielokrotnego raportowania.