W resorcie aktywów państwowych powstał zespół ds. wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa — podano w zarządzeniu ministra opublikowanym w Dzienniku Urzędowym resortu. Zarządzenie pojawiło się 9 maja.
W MAP powstaje zespół ds. wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego
Jak podano w zarządzeniu do zadań Zespołu należy m.in: analiza uwarunkowań wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa sektora energetycznego; współpraca ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa sektora energetycznego w zakresie wypracowania założeń, kierunków oraz metod przeprowadzenia wydzielenia; opracowanie rekomendacji w zakresie koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych nakierowanych na przeprowadzenie wydzielenia; ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych za realizację wydzielenia oraz podziału zadań pomiędzy te podmioty. W zarządzeniu podano, że w skład Zespołu wchodzą przewodniczący — wskazany przez Ministra Sekretarz Stanu albo Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych; zastępca Przewodniczącego — Minister Przemysłu albo osoba przez niego wskazana.
Pozostali członkowie Zespołu to pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej albo osoba przez niego wskazana, dyrektor Departamentu Spółek Paliwowo-Energetycznych albo osoba przez niego wskazana, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych albo osoba przez niego wskazana, zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego albo osoba przez niego wskazana, dyrektor Departamentu Nadzoru I albo Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru I przez niego wskazany, dyrektor Departamentu Prawnego albo osoba przez niego wskazana.
Kursy spółek energetycznych rosną po informacji o powołaniu zespołu
Notowania spółek rosną w piątek po południu. Polska Grupa Energetyczna odnotowała wzrost po godzinie 13-tej o 5,65 proc. Tauron o 5,66 proc. Enea rosła najmniej bo tylko o 1,14 proc.
Czytaj więcej
Indeksy spółek energetycznych rosną podczas dzisiejszej sesji giełdowej nawet o blisko 10 proc. To efekt zapowiedzi minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która wbrew wcześniejszym swoim wypowiedziom opowiedziała się, za „twardym” wydzieleniem elektrowni węglowych ze spółek energetycznych.