Rada nadzorcza Orlenu podjęła uchwałę w sprawie warunkowej decyzji inwestycyjnej dotyczącej uruchomienia budowy morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim, o maksymalnej mocy do 1,2 GW. Projekt będzie realizowany przez firmę Baltic Power, w oparciu o umowę wspólnego przedsięwzięcia (ang. joint venture agreement). Umowa ta zastała zawarta pomiędzy Orlenem, Baltic Power oraz NP Baltic Wind B.V. z siedzibą w Amsterdamie (firma z grupy kapitałowej Northland Power Inc.). Orlen w realizowanym przedsięwzięciu ma 51 proc. udziałów.
Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro (około 21,1 mld zł). W tej kwocie wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem to około 4,05 mld euro, a pozostała suma obejmuje koszty finansowania i rezerwę dodatkową. Rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w tym roku. Z kolei oddanie inwestycji do użytkowania ma nastąpić w 2026 r.
Czytaj więcej
Spółka Baltic Power, należąca do PKN Orlen wybrała generalnego wykonawcę bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen i Northland Power. Za budowę bazy, która rozpocznie się w 2023 r., odpowiedzialna będzie spółka ERBUD. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy w 2025 r.
Projekt będzie finansowany w formule project finance. Oznacza to, że spłata zobowiązań z tytułu finansowania udzielonego Baltic Power przez banki i inne polskie i zagraniczne instytucje finansowe w formie kredytów i akredytyw, oparta będzie na przyszłych nadwyżkach finansowych generowanych przez nową farmę wiatrową. Wybrano tego typu formułę, gdyż jest ona szczególnie korzystna dla inwestycji wymagających znacznych środków i czasu na osiągnięcie pełnej wydajności, takich jak budowa i eksploatacja morskich farm wiatrowych.
Podjęta przez radę nadzorczą Orlenu decyzja wejdzie ostatecznie w życie po spełnieniu się odpowiednich warunków. Chodzi zwłaszcza o sfinalizowanie procesu pozyskania finansowania projektu i skompletowanie wymaganych pozwoleń budowlanych.