Orlen podał siedem atomowych lokalizacji

Wstępnie określono, że małe reaktory jądrowe powstaną we Włocławku, Ostrołęce, Krakowie Nowej Hucie, Dąbrowie Górniczej, SSE Tarnobrzeg - Stalowa Wola, Stawach Monowskich i Warszawie. Pierwszy ma ruszyć w 2029 r.

Publikacja: 17.04.2023 13:25

Prezes Orlenu Daniel Obajtek i Michał Sołowow z Synthosu

Prezes Orlenu Daniel Obajtek i Michał Sołowow z Synthosu

Foto: Bartłomiej Sawicki

Pierwsze małe reaktory jądrowe (SMR), które chce uruchomić w naszym kraju Orlen Synthos Green Energy (OSGE), firma należąca do Orlenu i Synthosu, mają powstać w siedmiu lokalizacjach. Wstępnie wyznaczono je we Włocławku, Ostrołęce, Krakowie Nowej Hucie, Dąbrowie Górniczej, SSE Tarnobrzeg - Stalowa Wola, Stawach Monowskich (niedaleko Oświęcimia) oraz okolicach Warszawy - ujawnił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes Orlenu. To obszary, w których znajdują się m.in. zakłady produkcyjne o wysokim poziomie energochłonności, a także optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.

Kolejne lokalizacje będą wytypowane do końca tego roku. Do tego czasu łącznie powinno zostać określonych 20 wstępnych lokalizacji SMR-ów. Co do zasady mają zastępować bloki energetyczne pracujące w oparciu o węgiel oraz powstawać w okolicach stref przemysłowych oraz miast. Docelowo będą też wspierać produkcję zielonego wodoru.

Czytaj więcej

Orlen Synthos Green Energy otrzyma miliardowe wsparcie od Amerykanów

O ostatecznej lokalizacji zdecydują nie tylko badania geofizyczne, ale i dialog z lokalnymi społecznościami. - Kluczowe dla nas jest jednak poparcie społeczne, dlatego będziemy prowadzić otwarty dialog z mieszkańcami i to on zadecyduje o wyborze finalnych lokalizacji. A jest o co powalczyć, bo każdy blok to ok. 100 miejsc pracy w samej elektrowni i około tysiąca  w regionie, to także bezpieczna i tania energia oraz dodatkowe wpływy do lokalnych budżetów - twierdzi Obajtek.

Badania geofizyczne i dialog z lokalnymi społecznościami mają potrwać około dwa lata. Zakończenie budowy pierwszego małego reaktora jądrowego przez OSGE planowane jest na przełomie 2028 i 2029 r. - Sądzę, że w 2029 r. uruchomimy pierwszy reaktor - stwierdził Obajtek.

Nowe instalacje to reaktory BWRX-300 firmy GE-Hitachi Nuclear Energy. Ich budowa zajmuje około 1/3 czasu potrzebnego na budowę tradycyjnej dużej elektrowni atomowej. Ponadto o około 30 proc. są niższe koszty budowy takiej jednostki przeliczając na każdy zainstalowany megawat mocy. Mały reaktor jądrowy o mocy około 300 MWe ma być w stanie wytworzyć rocznie prąd niezbędny do zasilania 150-tysięcznego miasta. Koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej powinien być o 30 proc. niższy niż w przypadku bloków gazowo-parowych.   

Energetyka
Szef PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań
Energetyka
EC Będzin znów na fali. Pomogła zapowiedź o końcu węgla
Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie