Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Energa, poprzez zależną firmę Energa Green Development, chce zrealizować piątą inwestycję w farmę fotowoltaiczną w wielkopolskim powiecie tureckim. Chodzi o projekt PV Żuki, w ramach którego zainstalowana moc ma wynieść około 2,4 MW (magawat). Energa szacuje, że dzięki temu przedsięwzięciu w ciągu roku będzie mogła wyprodukować tyle energii, ile wymagałoby zasilenie ponad tysiąca gospodarstw domowych. Rozpoczęcie prac budowlanych i uruchomienie nowej farmy planowane jest jeszcze w tym roku. Wartości inwestycji nie podano. Jeszcze w tym roku Energa planuje też rozpocząć realizację pierwszego etapu budowy farmy fotowoltaicznej PV Mitra o mocy około 65 MW. Szacuje, że łącznie pięć aktywów zlokalizowanych w powiecie tureckim (poza wymienionymi są to: FW Przykona, PV Gryf, PV Przykona) wygeneruje dość energii elektrycznej, aby zasilić około 70 tys. gospodarstw domowych. Ponadto w najbliższym czasie w grupie Energa ruszy farma PV Wielbark (woj. warmińsko-mazurskie) o mocy 62 MW. Do tego należy dodać cztery małe instalacje fotowoltaiczne, które są w fazie rozruchu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zmiany na rynku energii, które proponują Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej są w części dobrze oceniane przez ekspertów. Spośród ponad 20 propozycji niektóre mogą być jednak trudne do przeforsowania.
Poziom zapotrzebowania na moc w aukcji na rok 2030, jak i cena wejścia, są za wysokie - przekazał Urząd Regulacji Energetyki w uwagach do projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska. Co ciekawe Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzorujące spółki energetyczne chciałoby jeszcze większej mocy w tychże aukcjach.
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.