Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały porozumienie dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Jej budowa ma rozpocząć się po uzyskaniu decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych. To jest zaś możliwe za trzy–cztery lata. Kluczowa umowa inwestycyjna z koreańskim dostawcą technologii i partnerem przy budowie, KHNP możliwa jest za kilka miesięcy.
Równy podział
PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w nowo powstającej spółce, podejmując decyzje na zasadzie konsensusu. Wspólna spółka PGE i ZE PAK będzie reprezentować polską stronę na wszystkich etapach projektu, w tym w trakcie realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniu finansowania i przygotowywaniu wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji, a także w kolejnych etapach uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych. – Strona polska będzie miała większość pod kontrolą (w kolejnej spółce celowej już zawiązywanej z KHNP – red.). Decyzje będziemy podejmować jednomyślnie – mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
kosztowała elektrownia jądrowa KHNP z czterema reaktorami jądrowymi (trzy pracują) budowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Podpisane porozumienie zakłada, że członek zarządu wskazany przez PGE będzie pełnił funkcję prezesa. Natomiast jeden z członków rady nadzorczej wskazany przez ZE PAK będzie pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej. Warunkiem powołania spółki przez PGE i ZE PAK jest uzyskanie zgody UOKiK, po czym ma zostać podpisana ostateczna umowa. – Wówczas będzie można rozpocząć prace operacyjne. Te jednak rozpoczynamy już teraz. Z Koreą prowadzimy wstępne rozmowy dotyczące umowy inwestycyjnej. Zakładamy, że jesteśmy w stanie w ciągu kilku miesięcy zawrzeć umowę inwestycyjną z partnerem KHNP – mówi prezes.